BlogHanka Mazancová: Zkušenost k nezaplacení

8. duben 2019 | LŽŠ

Pokud jde o Letní žurnalistickou školu v Havlíčkově Brodě, jsem ročník 2012.

Tak trochu bláhově jsem si myslela, že už kvůli samotnému slovu „letní“ v názvu školy to bude víc zábava než učení se novinářskému řemeslu. Jenže! Ačkoli o legraci nouze nebyla a, možná jakkoli ohraně to zní, skupina kolem šéfa školy Milana Pilaře je velmi fajn, současně to jsou profesionálové. Mnohdy nekompromisní (v nejlepším slova smyslu).

I po letech, co na letní školu vzpomínám, se mi vybaví tempo, se kterým kurz odsýpal. A to doslova a do písmene. Ostatně se ani není čemu divit: za necelých sedm dní si nejenže osvojíte základy novinářského řemesla, ale ty si také ihned (sic!) ozkoušíte v praxi.

Vypadá to asi takhle: dopoledne si ještě ve větším či menším klidu sedíte v učebnách a rozebíráte, jak to či ono téma uchopit, jaké respondenty k němu sehnat a jak celý článek finálně napsat. Odpoledne už ale běháte v ulicích a vaším úkolem je sehnat dostatek materiálu. Že jste to v minulosti nikdy nedělali a stydíte se? V terénu se otrkáte.

Tím ale příležitosti nekončí. Pokračuje to doprovodným programem hostů nejen z řad profesionálních novinářů, ale i nemálo významných osobností veřejného dění. A s nimi máte coby účastník kurzu udělat třeba rozhovor. A asi není nutné připomínat, že konkrétně interview může být občas hodně zapeklité.

Jenže všechno tohle velmi dobře ilustruje atmosféru i zmíněné tempo běžných redakcí a do jisté míry i náročnost tohoto povolání. A právě proto to stálo za to. Kdyby to neznělo jako klišé, zakončila bych tuhle vzpomínku slovy: zkušenost k nezaplacení.

Hana Mazancová po letní žurnalistické škole sbírala své novinářské zkušenosti na zpravodajském serveru Lidovky.cz, kde působila necelé čtyři roky. V roce 2016 nastoupila do Českého rozhlasu a stála u zrodu serveru iRozhlas. Nyní pracuje v Deníku N a zaměřuje se na kauzy spojené s politikou.
Rozkryla například podezřele vydělané miliony bývalého senátora Jaroslava Palase nebo zrekonstruovala případ kolem státního podniku Řízení letového provozu a bývalého senátora za ODS Tomáše Kladívka. V souvislosti s pražskou politikou psala třeba o kontrole v Technické správě komunikací nebo o pražském Výstavišti. V Deníku N se věnuje také reportážím.

Její aktuální články naleznete tady.

 

Aktuality

Letní škola se ohlédne nejen za Karlem Havlíčkem Borovským covidu navzdory

Sedmnáctý ročník letní školy, který se uskuteční ve druhé polovině srpna prezenčně, nebo v online va…

Publikováno 14. 4. 2021

Celá aktualita