Organizační tým
Monika Brothánková, hlavní organizátorka a ekonomika projektu
Novinařinou jsem si začala krátit svůj volný čas už v deváté třídě na základní škole. Celou střední jsem se věnovala havlíčkobrodské kabelové televizi HBin, kde jsem dělala i editorku vysílání. Spolupracovala jsem s ČRo Region (dnes ČRo Vysočina) v Jihlavě na studentském vysílání a příležitostně psala regionální články do místních médií a také na internetový deník Vysočina-news.cz. Vystudovala jsem vysokou školu ve Zlíně, obor marketingová komunikace, a po škole jsem se věnovala finanční stránce projektů obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina v čele s evropským projektem Regionální centrum mediální výchovy a Letní žurnalistickou školou Karla Havlíčka Borovského. Finanční a organizační stránku mám na starosti dodnes. V roce 2014 jsem se z administrativní oblasti vrátila k novinářské praxi a dva roky pracovala v Hitrádiu Vysočina v Jihlavě na postu zprávařky. Na začátku roku 2016 jsem "překročila" na druhou stranu barikády a působila jsem na tiskovém oddělení Krajského úřadu Kraje Vysočina, poté jsem propagovala cestovní ruch Kraje Vysočina, abych se v roce 2019 vrátila na „volnou nohu“ a dělala PR a mkt. komunikaci projektům, které mají smysl – jako Oblastní charita Havlíčkův Brod, Záchranná stanice Pavlov, další vzdělávací a neziskové převážně regionální projekty. Celou profesní kariérou mě provází hlavní organizátor našich projektů Milan Pilař. V 15 letech mi dal příležitost, které jsem se chopila a toho si dodnes vážím.
Milan Pilař, spoluzakladatel projektu
Své první novinářské pokusy jsem začal dělat v roce 1994 v Havlíčkobrodských listech, nezávislém měsíčníku, jehož jméno dnes nesou noviny havlíčkobrodské radnice. Od té doby jsem pracoval pro Rádio Vysočina, Profil (Hey Profil), Český rozhlas Region, Impuls, havlíčkobrodskou kabelovou televizi Video Kunc, TV Premiéra, MF Dnes, spolupracoval jsem s Českou televizí, Deníkem (předtím Novinami Vysočiny) a Jihlavskými listy, až jsem společně s Liborem Blažkem a dalšími kolegy založil v roce 1999 TV HBin.
Od té doby vzniklo několik mých vlastních mediálních projektů – online deník Vysočina-news.cz, sportovní magazín Vysočina-sport.cz, ale především jsem s Milanem Kopeckým založil v roce 2005 Centrum Vysočina, o. p. s., a odstartoval Letní žurnalistickou školu Karla Havlíčka Borovského. Potom přišla celá řada dalších projektů, ale letní škola mi k srdci přirostla nejvíc, asi proto, že s ní trávím téměř celý rok.
Libor Blažek, lektor skupiny Televize
Libora je téměř nemožné potkat bez kamery. Je dlouholetým kameramanem kabelové Televize HBin a je tak na každé akci v Havlíčkově Brodě a okolí. Krom toho natáčí i svatby, maturitní plesy, oslavy obecních výročí a další akce.
Anna Martincová, lektorka skupiny Televize
Pokud zrovna nejsem na mateřské nebo na letní žurnalistické škole, pracuji pro zpravodajství České televize. Podílím se na pořadu Newsroom nebo se věnuji aktuálnímu zpravodajství pro ČT24. Moji novinářskou dráhu nastartovala právě LŽŠ v Havlíčkově Brodě a spolupráce s Milanem Pilařem na regionálním vysílání. Vystudovala jsem žurnalistiku na FSV UK v Praze, psala pro školní noviny během ročního pobytu ve Spojených státech a vyučovala na Vyšší odborné škole publicistiky. A všechno, co jsem dělala, jsem dělala ráda.
Radka Nastoupilová, lektorka skupiny PR a marketing
Všechno v životě je o komunikaci – doma, ve škole, v práci, v obchodě… Pokud člověk ovládá umění komunikovat, je ve většině případů i dobrým týmovým hráčem nebo šéfem. Umí efektivněji řešit problémy, řídit projekty i sám sebe. Pracovala jsem novinářka a ředitelka regionálních novin, učitelka, PR konzultantka, tisková mluvčí kraje Vysočina, Ministerstva pro místní rozvoj, Nejvyššího kontrolního úřadu, České inspekce životního prostředí a také jako PR specialistka pro volby do Poslanecké sněmovny. Byla jsem také členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V současné době jsem ředitelkou úseku komunikace a mluvčí státního podniku CENDIS. Mám za sebou řadu školení a seminářů, spolupracuji na projektech zaměřených na PR, marketing a komunikaci. Projekt LŽŠ je součástí mého života od roku 2007 a je to prostě srdcovka. Vážím si sama sebe, jsem pyšná na svoji rodinu a na úspěchy studentů, kterým LŽŠ pomohla k zajímavým pracovním pozicím. Mám ráda dobré víno, opravdové přátele, poctivě odvedenou práci a výzvy.
Barbora Dočekalová, lektorka skupiny PR a marketing
Na základce jsem psala časopis Tříďas a myslím, že jeho kvality už nikdy nepřekonám :). První seriózní pokusy o novinařinu proběhly během střední školy v Jihlavských listech a během vysoké (obor marketingová komunikace) jsem pracovala externě pro Hospodářské noviny. Později jsem začala na full time točit videoreportáže pro PPF Media, chvíli jsem pracovala i v lokálním týdeníku. Další tři roky jsem měla vlastní malou reklamní agenturu, do toho jsem začala pracovat v rádiu a aktuálně jsem account v jedné síťové reklamní agentuře. Jsem živým důkazem, že média a marketing jsou spojené nádoby, a jak se namočíte v jednom, máte automaticky blízko ke druhému. A dohromady to vůbec není špatný obor pro budoucí zaměstnání :-).
Pavla Petrů, lektorka skupiny Tisk, program debat
Média mě provázejí už od roku 2005, kdy jsem poprvé přijela na LŽŠ. Odmala jsem chtěla být novinářkou, a tak jsem vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Masarykově univerzitě v Brně. Už od studií pracuju v médiích i v marketingu, kde mě to zrovna baví víc. Prošla jsem si několika českými deníky. Dělala jsem PR a marketing pro komunikační agenturu, sportovní značku i čtyřhvězdičkový hotel. Deset let jsem byla novinářka a (web)editorka v Deníku, potom korektorka a editorka online magazínu, nyní pro agenturu DFMG pracuji jako senior copywriter a věnuji se osobnímu brandingu, LinkedInu, natáčení podcastu a firemním blogům. Školím také práci s generativní AI. Mám ráda společnost a baví mě lidské příběhy. Chci je přiblížit všem ostatním, aby vnímali i to, co se děje mimo jejich bublinu. Moje motto je každý den se naučit jednu novou věc.
Eva Fruhwirtová, lektorka skupiny PR a marketing
Copywriterka, PR specialistka, obsahový stratég a také trenérka mozku. Prošla jsem redakcemi tištěných novin, zpravodajských serverů a také Českého rozhlasu. Pracovala jsem jako tisková mluvčí obcí, profesních sdružení, nemocnic i europoslance. Stojím za desítkami komunikačních strategií. Jsem mediálním poradcem ve firmách po celém Česku. Mluvím za Slovanskou epopej v Moravském Krumlově. Založila jsem první a jedinou Mozkohernu v České republice. Získala jsem ocenění Živnostník roku Kraje Vysočina 2022 a také třetí místo v podnikatelské soutěži Český Goodwill. Jsem absolventkou prvních ročníků Letní žurnalistické školy. Záhy jsem se zapojila do organizátorského týmu. Nevynechala jsem ani jeden ročník.
Martina Odehnalová, lektorka skupiny Digitální média
Do redakce regionálních novin jsem poprvé zavítala v létě 2010. Stejný rok jsem se také poprvé podívala na LŽŠ. Během studentských let jsem vyzkoušela práci ve Žďárském deníku, České televizi a Českém rozhlase. Při studiu na Masarykově univerzitě jsem se vedle žurnalistiky ponořila také do HR, marketingu a IT. Když se mě dnes někdo ptá, co dělám, tak odpovídám, že hlavně mluvím, píši a organizuji. Pracuji jako specialistka interní komunikace v Air Bank a jako markeťák a lektor spolupracuji s projektem Digiskills. Mám ráda pestré barvy a pestrý život.
Adéla Davidová, lektorka skupiny Rádio
Na LŽŠ jsem poprvé přijela v roce 2012 jako studentka gymnázia, kterou bavilo psát slohy. Tehdy jsem ale vůbec neušila, jak důležitou součástí mého života se tahle akce stane. Postupně jsem se díky ní naučila spoustu nových věcí a potkala skvělé lidi, ze kterých se stali blízcí kamarádi. LŽŠ mi taky usnadnila rozhodování, na jakou jít vysokou školu – volba padla na žurnalistiku na FSV UK, kde jsem studovala pět let. Během nich jsem si vyzkoušela stáže v České televizi, Aktuálně.cz a v Českém rozhlase. V ČRo jsem po absolvování elévského programu tři roky pracovala jako redaktorka v domácí redakci. Odtud jsem pak přešla na ČT24 do Redakce denního zpravodajství, kde pokračuji v práci redaktorky. Na začátku toho všeho ale byla právě Letní žurnalistická škola. I proto se teď snažím štafetu předávat dál.
Vojtěch Koval , lektor skupiny Rádio
Vojtěch Koval je podcaster, podcast producer, moderátor a lektor. Zkušenosti s mluveným slovem načerpal hlavně za sedm let v Českém rozhlase, kde začínal v domácí redakci, v roce 2018 spoluzakládal vědecko-technický magazín Experiment a později připravoval vědecký podcast Budoucnost R. Díky němu se dostal i k tématu udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, kterému se (krom jiných) věnuje doteď. V roce 2021 se rozhodl odejít na volnou nohu a zkusit štěstí jako podcaster a podcast producer s nabubřelou misí zlepšit (technickou i obsahovou) kvalitu české podcastové scény. V současnosti vydává svůj podcast o udržitelnosti, LOOPA Vojty Kovala, na kterém spolupracuje s CIRA Advisory, pro ŠKODA AUTO moderoval a produkoval SIMPLY CLEVER PODCAST o digitálních technologiích v automotive průmyslu a pod hlavičkou agentury Czech Invest a Ministerstva dopravy spolu s Honzou Spratkem vydával podcast Czech Space News o (nejen) českém kosmickém snažení. A jako podcast producer je podepsaný pod podcastem BlueGhost Update, který v roce 2021 získal ocenění za firemní podcast v soutěži WebTop100 nebo třetí místo v anketě Zlatý Středník.
Lucie Smith, sociální sítě a lektorka skupiny Digitální média
Ještě při psaní diplomové práce jsem začala působit jako lektorka češtiny pro cizince a několik let kombinovala oba obory, které jsem na Masarykově univerzitě v Brně vystudovala: žurnalistiku a bohemistiku. Mám za sebou spolupráci s regionálními novinami v rodném Žďáře nad Sázavou, starala jsem se o PR jazykové školy v Brně a přispívala do měsíčníku Kraj Vysočina. Od září 2016 pracuji jako PR a marketingová manažerka agentury Foreigners, která poskytuje kompletní služby cizincům v České republice. Příležitost překádám, tlumočím, moderuji a věnuji se copywritingu. Píšu vlastní blog na www.lucafriday.com. Ve svém profesním životě si vážím toho, že se sama každý den učím a dozvídám něco nového a potkávám spoustu zajímavých lidí z celého světa. Totéž nabízí Letní žurnalistická škola, která je především díky Milanu Pilařovi a ostatním báječným členům týmu i našim studentům rok od roku lepší a pro mě je ctí být její součástí. Ve volném čase si ráda užívám svých blízkých, poznávám kouty naší země i cizích, čtu, běhám a cvičím jógu.
Jaroslav Loskot, lektor skupiny Fotografie a fotograf
Můj příběh by se mohl jmenovat ze zahrady do ČTK. Ačkoli fotím už mnoho let, dlouho jsem nemohl najít směr, který by mě opravdu bavil... Až jsem jednou kontaktoval jednoho ze zakladatelů kulturního magazínu Zoom Ondru Rázla a domluvili jsme se na spolupráci. Tehdy jsem se našel a zjistil, že reportážní fotografie je to, co mě bude bavit a čemu se chci věnovat. Za pomoci několika lektorů LŽŠ a svojí snahou nyní fotím v několika kulturních organizacích a sportovních klubech. Fotografie dodávám internetovému deníku Vysočina-news.cz, sportovnímu magazínu Vysočina-sport.cz a do Novin Kraje Vysočina, Havlíčkobrodských listů, Deníku, MF Dnes a dalších. V současné době také pracuji jako fotograf externě pro ČTK.
Má práce je zároveň i mým koníčkem, tak kdybych se o ní moc rozpovídal například u dobrého vína, tak mě prosím zastavte :)
Nina Adamcová, lektorka skupiny Nová média
Jsem ta, co pořád „visí“ na internetu. Ne že bych neuměla ocenit čas strávený off-line (ten oceňuju pravidelně), čtení a šustění papírových knížek a místa bez signálu, ale nové technologie jsou přeci jen můj každodenní chleba. Začínala jsem u slohovek a školního časopisu, další impuls byla moje první účast na LŽŠ a během studia bohemistiky v Olomouci jsem se posunula k psaní pro firemní online magazín. Při studiu nových médií na FF UK jsem pak už vedla vlastní tým ve firmě Rekola, zkusila jsem si community management a to, že péče o zákazníky může být hrozně milá práce a taky nekonečný trénink komunikačních dovedností. V současnosti pracuji ve státní správě, kde se snažím zkombinovat své tři zájmy – digitální technologie, vzdělávání a komunikaci. Pokud zrovna netrávím čas prací, tak pravděpodobně běhám někde po venku, peču koláče, čtu si knížku nebo trávím čas s kamarády a rodinou.
Kristina Hrbková, podpora realizace projektu
K novinařině mám celý život blízko, a i když pracuji v české diplomacii, zůstává novinařina mou srdeční záležitostí. Kvalitní a nezávislá žurnalistika, média i publicistika plní v každé demokratické společnosti velmi důležitou, dokonce nezastupitelnou roli. Proto je třeba o ně pečovat a Letní žurnalistická škola KHB je unikátní v několika směrech. Podporuje mladé studenty, kteří si chtějí novinařinu vyzkoušet v praxi. Zároveň jim přibližuje řemeslo a svět médií v kontextu aktuálních i nadčasových celospolečenských témat, a to díky besedám se zajímavými hosty z celé Evropy. LŽŠ je také regionální a zároveň mezinárodní projekt – po celou dobu své existence je spjata s krásným Havlíčkovým Brodem a účastní se jí studenti nejen z ČR, ale i z celé střední Evropy a z Ukrajiny. Kromě toho se snaží podpořit rozvoj mediální výuky v ČR tím, že do programu zapojujeme i učitele a snažíme se jim svět médií přiblížit. Pro to všechno se snažím LŽŠ pomáhat a podporovat a moc jí a všem jejím minulým i budoucím absolventům fandím.
Ondřej Rázl, technický support
Do světa médií jsem začal pronikat už při studiích na gymnáziu. Své první novinářské krůčky jsem udělal na portále Vysočina-news.cz a v kabelové televizi HBin. Postupně začala spolupráce i s dalšími regionálními médii a ta mi i ukázala směr mého dalšího studia. Rozhodl jsem se pro Marketingové komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na žurnalistiku jsem ale nezanevřel a dál pracoval pro několik regionálních médií (ČRo Region, Deník, Havlíčkobrodské listy...). Už v průběhu studia na VŠ jsem začal spolupracovat s Hitrádiem Vysočina, kde jsem dělal reportéra a zprávaře. Poté jsem osm let pracoval na Odboru sekretariátu hejtmana na Krajském úřadě Kraje Vysočina. Od září roku 2023 jsem ředitelem Kulturního domu Ostrov. Krom toho jsem politicky aktivní, v barvách KDU-ČSL jsem zastupitel města Havlíčkův Brod.
Ve volných chvílích se pak věnuji moderování kulturních a společenských akcí, natáčení videí, onlajnpřenosům a marketingu - víc o nabídce mých služeb na webu www.razl.cz.
Kromě práce patří mezi mé koníčky i sport (cyklistika, paddleboarding, jachting), cestování a posezení s přáteli u dobrého piva nebo vína:)
David Vařílek, spolupořadatel
Na začátku mojí novinářské cesty stojí Letní žurnalistická škola, které jsem se zúčastnil třikrát jako student. Ještě před první cestou do Havlíčkova Brodu jsem začal spolupracovat s Milanem Pilařem a internetovým deníkem Vysočina-news.cz. Pak se postupně začaly hromadit další zkušenosti, ať už to byla pozice šéfredaktora časopisu Zvonek na gymnáziu v Třebíči nebo tvorba Podcastů Kraje Vysočina, kam jsme si společně s Klárou Zámkovou, za rok a půl existence Podcastů, pozvali 70 zajímavých hostů spojených s Krajem Vysočina. Momentálně studuji dvouoborově bakaláře na Masarykově univerzitě v Brně – žurnalistika a historie. Kromě školy věnuji svůj čas práci pro internetové tenisové zpravodajství Tiebreak Tennis, kde kromě článků a vlastní rubriky 15:40 nahrávám s kolegy pravidelný pořad Tenisová stopa a Tiebreak Tennis Podcast se zajímavými hosty z tenisového prostředí. Mediálně se angažuji také na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě jako hlasatel a moderátor. V týmu Letní žurnalistické školy jsem benjamínkem a rychlou spojkou mezi všemi lektory. Stejně jako na LŽŠ se podílím i na druhém (novém) projektu Milana Pilaře, a to Podzimní škole Josefa Kalvody. Pokud nepíšu článek, najdete mě nejčastěji s raketou na tenisovém kurtu, kde trénuji děti v Tenisové škole Spin (v Brně), nebo hraji pro zábavu s přáteli a soutěže družstev za Ivančice.
Jiří Svatoš, spolupořadatel
Být novinářem vždy byl můj největší životní sen, který se mi splnil na začátku roku 2012, kdy jsem jako sportovní redaktor začal spolupracovat s online deníkem Vysočina-news, kam dodnes pravidelně přispívám. O necelý rok později jsem se také intenzivně podílel na prvních krůčcích partnerského webu Vysočina-sport. Díky nově získaným zkušenostem jsem se záhy stal redaktorem kabelové televize HBin a Havlíčkobrodského deníku. V současnosti spolupracuji se zpravodajským serverem Lidovky.cz a připravuji obsah online magazínu Jaderné elektrárny Dukovany. V květnu 2014 jsem složil maturitní zkoušku na Gymnáziu Havlíčkův Brod a momentálně studuji žurnalistiku na FSV Univerzity Karlovy.
Aktuality
Záznamy z besed 20. ročníku
Publikováno 29. 10. 2024
Blog
Mnoho poznatků z LŽŠ používám na univerzitě
Publikováno 26. 10. 2024