Organizační tým

Milan Pilař, hlavní organizátor

Milan Pilař, hlavní organizátor

Své první novinářské pokusy jsem začal dělat v roce 1994 v Havlíčkobrodských listech, nezávislém měsíčníku, jehož jméno dnes nesou noviny havlíčkobrodské radnice. Od té doby jsem pracoval pro Rádio Vysočina, Profil (Hey Profil), Český rozhlas Region, Impuls, havlíčkobrodskou kabelovou televizi Video Kunc, TV Premiéra, MF Dnes, spolupracoval jsem s Českou televizí, Deníkem (předtím Novinami Vysočiny) a Jihlavskými listy, až jsem společně s Liborem Blažkem a dalšími kolegy založil v roce 1999 TV HBin.

Od té doby vzniklo několik mých vlastních mediálních projektů – online deník Vysočina-news.cz, sportovní magazín Vysočina-sport.cz, ale především jsem s Milanem Kopeckým založil v roce 2005 Centrum Vysočina, o. p. s., a odstartoval Letní žurnalistickou školu Karla Havlíčka Borovského. Potom přišla celá řada dalších projektů, ale letní škola mi k srdci přirostla nejvíc, asi proto, že s ní trávím téměř celý rok.

Monika Brothánková

Monika Brothánková, ekonomika projektu

Novinařinou jsem si začala krátit svůj volný čas už v deváté třídě na základní škole. Celou střední jsem se věnovala havlíčkobrodské kabelové televizi HBin, kde jsem dělala i editorku vysílání. Spolupracovala jsem s ČRo Region (dnes ČRo Vysočina) v Jihlavě na studentském vysílání a příležitostně psala regionální články do místních médií a také na internetový deník Vysočina-news.cz. Vystudovala jsem vysokou školu ve Zlíně, obor marketingová komunikace, a po škole jsem se věnovala finanční stránce projektů obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina v čele s evropským projektem Regionální centrum mediální výchovy a Letní žurnalistickou školou Karla Havlíčka Borovského. Finanční a organizační stránku mám na starosti dodnes. V roce 2014 jsem se z administrativní oblasti vrátila k novinářské praxi a dva roky pracovala v Hitrádiu Vysočina v Jihlavě na postu zprávařky. Na začátku roku 2016 jsem "překročila" na druhou stranu barikády a působila jsem na tiskovém oddělení Krajského úřadu Kraje Vysočina, poté jsem propagovala cestovní ruch Kraje Vysočina, abych se v roce 2019 vrátila na „volnou nohu“ a dělala PR a mkt. komunikaci projektům, které mají smysl – jako Oblastní charita Havlíčkův Brod, Záchranná stanice Pavlov, další vzdělávací a neziskové převážně regionální projekty. Celou profesní kariérou mě provází hlavní organizátor našich projektů Milan Pilař. V 15 letech mi dal příležitost, které jsem se chopila a toho si dodnes vážím.

Libor Blažek, lektor TV skupiny

Libor Blažek, lektor TV skupiny

Libora je téměř nemožné potkat bez kamery. Je dlouholetým kameramanem kabelové televize HBin a je tak na každé akci v Havlíčkově Brodě a okolí. Krom toho natáčí i svatby, maturitní plesy, oslavy obecních výročí a další akce.

Anna Martincová

Anna Martincová, lektorka TV skupiny

Pokud zrovna nejsem na mateřské nebo na letní žurnalistické škole, pracuji pro zpravodajství České televize. Podílím se na pořadu Týden v politice nebo se věnuji aktuálnímu zpravodajství pro ČT24. Moji novinářskou dráhu nastartovala právě LŽŠ v Havlíčkově Brodě a spolupráce s Milanem Pilařem na regionálním vysílání. Vystudovala jsem žurnalistiku na FSV UK v Praze, psala pro školní noviny během ročního pobytu ve Spojených státech a vyučovala na Vyšší odborné škole publicistiky. A všechno, co jsem dělala, jsem dělala ráda.

Ondřej Rázl, lektor TV skupiny

Ondřej Rázl, lektor TV skupiny

Do světa médií jsem začal pronikat už při studiích na gymnáziu. Své první novinářské krůčky jsem udělal na portále Vysočina-news.cz a v kabelové televizi HBin. Postupně začala spolupráce i s dalšími regionálními médii a ta mi i ukázala směr mého dalšího studia. Rozhodl jsem se pro Marketingové komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na žurnalistiku jsem ale nezanevřel a dál pracoval pro několik regionálních médií (ČRo Region, Deník, Havlíčkobrodské listy...). Už v průběhu studia na VŠ jsem začal spolupracovat s Hitrádiem Vysočina, kde jsem dělal reportéra a zprávaře. Od března 2015 pracuji na Odboru sekretariátu hejtmana na Krajském úřadě Kraje Vysočina. Ve volných chvílích se pak věnuji moderování kulturních a společenských akcí, natáčení videí, onlajnpřenosům a marketingu - víc o nabídce mých služeb na webu www.razl.cz
Kromě práce patří mezi mé koníčky i sport (cyklistika, paddleboarding, jachting), cestování a posezení s přáteli u dobrého piva nebo vína:)

Radka Nastoupilová (Burketová), lektorka skupiny PR&marketing

Radka Nastoupilová, lektorka skupiny PR&marketing

Všechno v životě je o komunikaci – doma, ve škole, v práci, v obchodě… Pokud člověk ovládá umění komunikovat, je ve většině případů i dobrým týmovým hráčem nebo šéfem. Umí efektivněji řešit problémy, řídit projekty i sám sebe. Pracovala jsem novinářka a ředitelka regionálních novin, učitelka, PR konzultantka, tisková mluvčí kraje Vysočina, Ministerstva pro místní rozvoj, Nejvyššího kontrolního úřadu, České inspekce životního prostředí a také jako PR specialistka pro volby do Poslanecké sněmovny. Byla jsem také členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V současné době jsem ředitelkou úseku komunikace a mluvčí státního podniku CENDIS. Mám za sebou řadu školení a seminářů, spolupracuji na projektech zaměřených na PR, marketing a komunikaci. Projekt LŽŠ je součástí mého života od roku 2007 a je to prostě srdcovka. Vážím si sama sebe, jsem pyšná na svoji rodinu a na úspěchy studentů, kterým LŽŠ pomohla k zajímavým pracovním pozicím. Mám ráda dobré víno, opravdové přátele, poctivě odvedenou práci a výzvy.

Barbora Dočekalová, lektorka skupiny PR&marketing

Barbora Dočekalová, lektorka skupiny PR&marketing

Na základce jsem psala časopis Tříďas a myslím, že jeho kvality už nikdy nepřekonám :). První seriózní pokusy o novinařinu proběhly během střední školy v Jihlavských listech a během vysoké (obor marketingová komunikace) jsem pracovala externě pro Hospodářské noviny. Později jsem začala na full time točit videoreportáže pro PPF Media, chvíli jsem pracovala i v lokálním týdeníku. Další tři roky jsem měla vlastní malou reklamní agenturu, do toho jsem začala pracovat v rádiu a aktuálně jsem account v jedné síťové reklamní agentuře. Jsem živým důkazem, že média a marketing jsou spojené nádoby, a jak se namočíte v jednom, máte automaticky blízko ke druhému. A dohromady to vůbec není špatný obor pro budoucí zaměstnání :-).

Pavla Petrů, lektorka skupiny Tisk

Pavla Petrů, lektorka skupiny Tisk

Média mě provázejí už od roku 2005, kdy jsem poprvé přijela na LŽŠ. Odmala jsem chtěla být novinářkou, a tak jsem vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Masarykově univerzitě v Brně. Už od studií pracuju v médiích i v marketingu, kde mě to zrovna baví víc. Prošla jsem si několika českými deníky. Dělala jsem PR a marketing pro komunikační agenturu, sportovní značku i čtyřhvězdičkový hotel. Deset let jsem byla novinářka a editorka v Deníku, nyní jsem také korektorka a editorka online magazínu, dále pro agenturu DFMG pracuji jako senior copywriter a věnuji se osobnímu brandingu, komunikaci a PR. Mám ráda společnost a baví mě lidské příběhy. Chci je přiblížit všem ostatním, aby vnímali i to, co se děje mimo jejich bublinu. Moje motto je každý den se naučit jednu novou věc.

Eva Fruhwirtová, lektorka skupiny PR&marketing

Eva Fruhwirtová, lektorka skupiny PR&marketing

Porozumět světu kolem nás znamená vědět, jak fungují média a lidský mozek. Právě těmto oblastem se věnuji. Ve světě médií se pohybuji od roku 2002, prostředí byznysu a politiky neustále poznávám od roku 2006. Mou prací je přesvědčovat lidi, učit je a komunikovat s nimi. Velmi mi pomáhá znalost pravidel fungování mozku.

Začínala jsem jako redaktorka Horáckých novin, Třebíčského deníku, spolupracovala jsem s Českým rozhlasem Region a České Budějovice. Během studia na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích jsem začala pracovat pro komunikační agenturu Commservis.com. Pracovala jsem jako mediální poradce europoslance.

V současné době se věnuji marketingovým a PR strategiím, učím firmy i obce a města efektivně komunikovat na sociálních sítích, pracuji jako copywriter, novinář a fotograf. Druhou oblastí je trénink mozku. Specializuji se na rozvoj kognitivních schopností a pravidla fungování mozku převádím do praktického života.

Martina Odehnalová

Martina Odehnalová (dříve Kovaříková), lektorka skupiny Radio

Do redakce regionálních novin jsem poprvé zavítala v létě 2010. Stejný rok jsem se také poprvé podívala na LŽŠ. Během studentských let jsem vyzkoušela práci ve Žďárském deníku, České televizi a Českém rozhlase. Při studiu na Masarykově univerzitě jsem se vedle žurnalistiky ponořila také do HR, marketingu a IT. Když se mě dnes někdo ptá, co dělám, tak odpovídám, že hlavně mluvím, píši a organizuji. Pracuji jako specialistka interní komunikace v Air Bank a jako markeťák a lektor spolupracuji s projektem Digiskills. Mám ráda pestré barvy a pestrý život.

Adéla Davidová

Adéla Davidová, lektorka skupiny Radio

Na LŽŠ jsem poprvé přijela v roce 2012 jako studentka gymnázia, kterou bavilo psát slohy. Tehdy jsem ale vůbec neušila, jak důležitou součástí mého života se tahle akce stane. Postupně jsem se díky ní naučila spoustu nových věcí a potkala skvělé lidi, ze kterých se stali blízcí kamarádi. LŽŠ mi taky usnadnila rozhodování, na jakou jít vysokou školu – volba padla na žurnalistiku na FSV UK, kde jsem studovala pět let. Během nich jsem si vyzkoušela stáže v České televizi, Aktuálně.cz a v Českém rozhlase. V ČRo jsem po absolvování elévského programu tři roky pracovala jako redaktorka v domácí redakci. Odtud jsem pak přešla na ČT24 do Redakce denního zpravodajství, kde pokračuji v práci redaktorky. Na začátku toho všeho ale byla právě Letní žurnalistická škola. I proto se teď snažím štafetu předávat dál.

Lucie Pátková

Lucie Pátková, správce sociálních sítí a lektorka skupiny Nová média

Ještě při psaní diplomové práce jsem začala působit jako lektorka češtiny pro cizince a několik let kombinovala oba obory, které jsem na Masarykově univerzitě v Brně vystudovala: žurnalistiku a bohemistiku. Mám za sebou spolupráci s regionálními novinami v rodném Žďáře nad Sázavou, starala jsem se o PR jazykové školy v Brně a přispívala do měsíčníku Kraj Vysočina. Od září 2016 pracuji jako PR a marketingová manažerka agentury Foreigners, která poskytuje kompletní služby cizincům v České republice. Příležitost překádám, tlumočím, moderuji a věnuji se copywritingu. Píšu vlastní blog na www.lucafriday.com. Ve svém profesním životě si vážím toho, že se sama každý den učím a dozvídám něco nového a potkávám spoustu zajímavých lidí z celého světa. Totéž nabízí Letní žurnalistická škola, která je především díky Milanu Pilařovi a ostatním báječným členům týmu i našim studentům rok od roku lepší a pro mě je ctí být její součástí. Ve volném čase si ráda užívám svých blízkých, poznávám kouty naší země i cizích, čtu, běhám a cvičím jógu.

Jiří Svatoš, spolupořadatel

Jiří Svatoš, spolupořadatel

Být novinářem vždy byl můj největší životní sen, který se mi splnil na začátku roku 2012, kdy jsem jako sportovní redaktor začal spolupracovat s online deníkem Vysočina-news, kam dodnes pravidelně přispívám. O necelý rok později jsem se také intenzivně podílel na prvních krůčcích partnerského webu Vysočina-sport. Díky nově získaným zkušenostem jsem se záhy stal redaktorem kabelové televize HBin a Havlíčkobrodského deníku. V současnosti spolupracuji se zpravodajským serverem Lidovky.cz a připravuji obsah online magazínu Jaderné elektrárny Dukovany. V květnu 2014 jsem složil maturitní zkoušku na Gymnáziu Havlíčkův Brod a momentálně studuji žurnalistiku na FSV Univerzity Karlovy.

Jaroslav Loskot, lektor skupiny Foto

Jaroslav Loskot, lektor skupiny Foto a fotograf

Můj příběh by se mohl jmenovat ze zahrady do ČTK. Ačkoli fotím už mnoho let, dlouho jsem nemohl najít směr, který by mě opravdu bavil... Až jsem jednou kontaktoval jednoho ze zakladatelů kulturního magazínu Zoom Ondru Rázla a domluvili jsme se na spolupráci. Tehdy jsem se našel a zjistil, že reportážní fotografie je to, co mě bude bavit a čemu se chci věnovat. Za pomoci několika lektorů LŽŠ a svojí snahou nyní fotím v několika kulturních organizacích a sportovních klubech. Fotografie dodávám internetovému deníku Vysočina-news.cz, sportovnímu magazínu Vysočina-sport.cz a do Novin Kraje Vysočina, Havlíčkobrodských listů, Deníku, MF Dnes a dalších. V současné době také pracuji jako fotograf externě pro ČTK.

Má práce je zároveň i mým koníčkem, tak kdybych se o ní moc rozpovídal například u dobrého vína, tak mě prosím zastavte :)

 

Kristina Hrbková, podpora realizace projektu

Kristina Hrbková, podpora realizace projektu

K novinařině mám celý život blízko, a i když pracuji v české diplomacii, zůstává novinařina mou srdeční záležitostí. Kvalitní a nezávislá žurnalistika, média i publicistika plní v každé demokratické společnosti velmi důležitou, dokonce nezastupitelnou roli. Proto je třeba o ně pečovat a Letní žurnalistická škola KHB je unikátní v několika směrech. Podporuje mladé studenty, kteří si chtějí novinařinu vyzkoušet v praxi. Zároveň jim přibližuje řemeslo a svět médií v kontextu aktuálních i nadčasových celospolečenských témat, a to díky besedám se zajímavými hosty z celé Evropy. LŽŠ je také regionální a zároveň mezinárodní projekt – po celou dobu své existence je spjata s krásným Havlíčkovým Brodem a účastní se jí studenti nejen z ČR, ale i z celé střední Evropy a z Ukrajiny. Kromě toho se snaží podpořit rozvoj mediální výuky v ČR tím, že do programu zapojujeme i učitele a snažíme se jim svět médií přiblížit. Pro to všechno se snažím LŽŠ pomáhat a podporovat a moc jí a všem jejím minulým i budoucím absolventům fandím.

Nina Adamcová, spolupořadatelka

Nina Adamcová, lektorka skupiny Nová média

Jsem ta, co pořád „visí“ na internetu. Ne že bych neuměla ocenit čas strávený off-line (ten oceňuju pravidelně), čtení a šustění papírových knížek a místa bez signálu, ale nové technologie jsou přeci jen můj každodenní chleba. Začínala jsem u slohovek a školního časopisu, další impuls byla moje první účast na LŽŠ a během studia bohemistiky v Olomouci jsem se posunula k psaní pro firemní online magazín. Při studiu nových médií na FF UK jsem pak už vedla vlastní tým ve firmě Rekola, zkusila jsem si community management a to, že péče o zákazníky může být hrozně milá práce a taky nekonečný trénink komunikačních dovedností. V současnosti pracuji ve státní správě, kde se snažím zkombinovat své tři zájmy – digitální technologie, vzdělávání a komunikaci. Pokud zrovna netrávím čas prací, tak pravděpodobně běhám někde po venku, peču koláče, čtu si knížku nebo trávím čas s kamarády a rodinou.

Michal Mašek

Michal Mašek, best boy a fotograf

S foťákem v ruce jsem se sice nenarodil, ale na krku ho tahám už od šesti let. Vlastně od té doby, co mi ho můj táta svěřil a naučil mě s ním zacházet. Od té doby se technika hodně změnila, ale Canon stále zůstává. Mé fotky můžete najít na stránkách několika kapel, fotím pro havlíčkobrodský klub OKO, občas vytvořím nějakou reportáž pro zpravodajský portál www.vysocina-news.cz. V roce 2020 jsem se stal oficiálním fotografem města Bystřice nad Pernštejnem, kde fotím veškeré kulturní a sportovní akce, vítání občánků, stavby ve městě i městský kalendář. Zkrátka všechno, co se tu děje. Nově jsem také vyzkoušel létání a focení dronem a musím říct, že pohled z ptačí perspektivy jsem si zamiloval. Mé fotky z výšky jsou k vidění v několika brožurách, letácích a propagačních materiálech. Také velice často spolupracuji se zámkem ve Žďáře nad Sázavou, kde moje dronové snímky využívají k propagaci.
Na LŽŠ mám funkci označenou jako "best boy". Co to znamená jsem si musel sám vygooglit. Podle Imdb.com termín vzniknul tak, že si osvětlovači a kameraman vzájemně půjčovali personál. Žádali u kolegů "toho nejlepšího kluka, kterýho máš k dispozici". Zkrátka řeším vše, co je potřeba, aby všechno fungovalo tak, jak má. A u toho celé to dění stíhám fotit.

Aktuality

Volná místa hlásí skupiny Foto, Nová média a PR a marketing

Pohlídejte si svoje místečko na Letní žurnalistické škole. Pokud chcete přijet na nabitý týden plný …

Publikováno 7. 6. 2023

Celá aktualita

Blog

LŽŠ 2015 a můj profesní obrat

Gerojš, švenk, synchron, háelpéčko, JPZ, handka… pojmy, které jsem dřív neznala. Nebyl taky důvod. U…

Publikováno 2. 6. 2023

Celý článek