Blog

V Havlíčkově Brodě ubíhá čas úplně jinak

3. březen 2023 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, studenti studentům, absolventi, Michal Fořt

Havlíčkův Brod, to je místo, kde je jiné časové pásmo – to jsem si v duchu říkal každý rok. Čas tam plyne úplně jinak. Po neděli přichází sobota. A to mezitím? To záhadným způsobem uteče jako voda, popisuje své zkušenosti z LŽŠ trojnásobný účastník Michal Fořt. 

LŽŠ v dobách, když Zeman byl ještě politikem a Tučková začínající autorkou

3. únor 2023 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, studenti studentům, absolventi, Nicole Baronová

Už je to nějaký čas zpátky. Roky 2009, 2010, 2011. Skupiny tisk, rádio a PR. Zkušenosti ze skoro každého mediálního rybníčku. Nikdy nezapomenu, když jsem jako sedmnáctileté kuře jela přes půl republiky, abych snad poprvé v životě strávila týden úplně sama. A stálo to za to, vzpomíná trojnásobná účastnice Letní žurnalistické školy Nicole Baronová.

Náborářské okénko: Sedm důvodů, proč podat přihlášku na LŽŠ

6. leden 2023 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, studenti studentům, absolventi, johan čáp

Jako sedmnáctiletý jsem se na Letní žurnalistické škole Karla Havlíčka Borovského roku 2017, coby jeden z mladších, brzy otrkal. V Brodě prostě nikdy nejste outcast – a slibuji vám, že si během první hodiny, co tam přijedete, najdete prvního srpnového BFF. Obavy z neznáma u mě brzy vystřídalo nadšení. Konečně jsem potkal vrstevníky, kteří mají stejné zájmy! A ten koncept! Nešetří chválou trojnásobný účastník Letní žurnalistické školy Johan Čáp. 

Na Letní žurnalistické škole vás lektoři vypiplají

2. prosinec 2022 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, studenti studentům, absolventi, kateřina zemanová

„Točíš zítra v deset třicet – rozhovor v angličtině, jo?“ zavolala mi vedoucí redakce v televizi. Chápejte – můj první den ve zpravodajství. Novinařinu už sice pár let provozuju, ale striktně píšící. Ještě jsem pořádně ani nebyla v redakci a už mě posílají rovnou na plac?! „Dělalas už někdy reportáž do televize?“ zeptala se mě ještě v rychlosti. „No, jednou. Na Letní žurnalistické škole…,“ soukám ze sebe a vzpomínám, jak se mi tři účasti na tomto pravidelném letním kempu šiknou, píše pro LŽŠ trojnásobná účastnice a redaktorka ČT Káťa Zemanová.

Díky Letní žurnalistické škole vím, kdo jsem a kým být chci

4. listopad 2022 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, studenti studentům, absolventi, Martin Pavlík

Poprvé jsem do Havlíčkova Brodu jel jako člověk hledající svoji cestu, po týdnu odjížděl jako člověk, který chce být novinář. Poznat inspirující lidi, profesionální novináře a vyzkoušet si tvořit televizní, rádiový, tiskový, fotografický, PR obsah nebo příspěvky na sociální sítě. Nejen to mi daly tři ročníky Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě, píše pro LŽŠ účastník Martin Pavlík.

LŽŠ? Je to jako lézt po stromě a trhat životní příležitosti

7. říjen 2022 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, marie sabolová, studenti studentům, absolventi

V průběhu studia na střední škole jsem mívala neustálou potřebu přemýšlet nad svou budoucností. Nikdy jsem nechtěla dělat věci bez hlubšího smyslu. Škola mě začala bavit až v momentě, kdy jsem si uvědomila, co od sebe a od svého života očekávám. Ve chvíli, kdy se všechny směry spojily, vydala jsem se po cestě, na které se snažím s nadšením pokračovat i dnes. A právě účast na Letní žurnalistické škole odpískala můj start, píše pro LŽŠ dvojnásobná účastnice Marie Sabolová.

Z absolventů novináři pražských redakcí – Eliška Nová a Lukáš Kubát. Jsou kolegové, přátelé a přijedou znovu na Letní žurnalistickou školu

8. červenec 2021 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, Eliška Nová, Lukáš Kubát

Ve druhém Clubhouse LŽŠtalku si členky našeho organizačního týmu Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová povídaly s hosty Eliškou Novou, redaktorkou Lidových novin, a reportérem regionální televize PRAHA TV Lukášem Kubátem. V čem se jejich práce liší a v čem je stejná? Na koho vlivného mají ve svých mobilech kontakty? A jak vzpomínají na Letní žurnalistickou školu?

První LŽŠ talk na Clubhouse: V Brodě to bylo hlavně o lidech, ti jsou nejvíc, shodují se absolventi Petra s Martinem

1. červen 2021 | LŽŠ

Petra Krištof a Martin Křížek, oba absolventi Letní žurnalistické školy a Vyšší odborné školy publicistiky v Praze, byli našimi prvními hosty v LŽŠ talk na Clubhouse. Povídaly si s nimi naše lektorky Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová. Společně zavzpomínali na letní novinářský kemp v Havlíčkově Brodě a bývalí účastníci LŽŠ nechali posluchače nahlédnout do zákulisí své práce. Zatímco Martin pracoval jako redaktor deníku Sport, psal pro Lidovky a teď je součástí projektového týmu farmářského tržiště Scuk.cz, Petra se zaměřila na e-commerce. Pracovala v Google a v Seznamu a nyní čerstvě nastoupila do firmy Shoptet.

LŽŠ na vlastní zraky a slechy

31. květen 2021 | LŽŠ

Každý normální učitel se o prázdninách vyhýbá škole kilometrovým obloukem. Já ale nejsem normální, takže jsem neodolala možnosti zažít LŽŠ na vlastní zraky a slechy.

Léto bez LŽS si už ani neumím představit

2. květen 2021 | LŽŠ

Na začátek je asi dobré zmínit, že nejsem typický účastník LŽS. Orientuje se totiž primárně na studenty. A to já už dlouho nejsem. Pracuji v marketingu.

LŽŠ aneb tak trochu jiná letní škola

28. září 2020 | LŽŠ

Je pondělí 5:45 ráno a zvoní budík. Co proboha ten otravný zvuk chce, vždyť mám dovolenou, a i kdyby ne, tak do práce zvoní přeci až v 7. Vypnu ho a mobil hodím pod polštář a chci spát dál. Najednou mi to dojde, jo, mám dovolenou, ale vyrážím do Havlíčkova Brodu na Letní žurnalistickou školu.

České centrum New York našlo způsob, jak dělat veřejnou diplomacii online

17. květen 2020 | LŽŠ | Tagy: new york, české centrum, amerika, usa, veřejná diplomacie, online, rozhovor

Nesčetněkrát naši letní školu navštívil Miroslav Konvalina, bývalý zahraniční zpravodaj ve Washingtonu a ředitel Amerického centra v Praze, díky němuž jsme v Havlíčkově Brodě přivítali právě i hosty ze Spojených států. Nyní Miroslav šéfuje Českému centru New York. To je v současné době, podobně jako řada kulturních institucí, zavřené kvůli celosvětové pandemii koronaviru, která New York zasáhla obzvlášť drtivě. Jak centrum zvládlo své aktivity přesunout do online prostředí a kdy by se do České národní budovy na Manhattanu mohl vrátit život? Nejen o tom jsme si povídali - jak jinak než na dálku.

LŽŠ: Návyková životní zkušenost

7. září 2019 | LŽŠ

Na letní školu v Brodě jsem se poprvé dostala tak trochu náhodou. Psal se rok 2011, přede mnou byl poslední rok na střední, na tábor už jsem si připadala stará, a tak jsem místo toho začala pátrat po letní zábavě, která by mi ukázala, jestli je moje vysněná kariéra novináře ta správná volba. Ačkoli jsem svou představu zmíněné „letní zábavy“ musela přehodnotit už druhý den, nikdy jsem ani na sekundu nezalitovala toho, že jsem tenkrát pod vyplněným přihlašovacím dotazníkem klikla na „Odeslat“.

Lucie Konečná: Lze se uživit blogováním?

12. srpen 2019 | LŽŠ

Na internetu najdete tisíce blogů. V dnešní době je založení vlastní internetové stránky tak jednoduché, že ji má téměř každý druhý. Je možné se v dnešní době uživit blogováním? Jaká témata nejvíce vydělávají a co všechno musíte pro úspěšný blog umět?

Václav Beránek: Život dělím na období před letní školou a po letní škole

1. srpen 2019 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského, Václav Beránek

Slova, která jsem napsal v mé knize Když přijde Láska… „Vše, co v životě máme, je dar. Nic není samozřejmost. Život není o náhodách. Život je o žití. Podle toho, jak k němu přistoupíme, s námi jedná – nabízí nám příležitosti, potkáváme lidi, kteří nám pomáhají jít životem a uskutečnit naše sny.“

LŽŠ – Litovat, Že jsem do toho Šla? Nelze

9. červenec 2019 | LŽŠ

LŽŠ jsem se účastnila v letech 2008 a 2009. Procházení starých fotografií z té doby ve mně vyvolalo dost vzpomínek. Ale především mě to přinutilo přemýšlet nad tím, že právě ve druhém ročníku gymnázia, kdy jsem poprvé šla na LŽŠ, jsem začala přemýšlet nad tím, že se budu věnovat práci novináře, respektive, že chci pracovat v médiích. A to se splnilo měrou vrchovatou.

Tomáš Polanský: Skúsenosť, ktorú každému odporúčam

19. květen 2019 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, Tomáš Polanský, TA3

Minulý rok moje spolužiačky zdieľali na sociálnych sieťach ponuku zúčastniť sa na letnej žurnalistickej škole.

Jednou LŽŠák, navždy LŽŠák

14. duben 2019 | LŽŠ

„Jo, to je ten tvůj tábor, co?“ dostává se mi odpovědi, kdykoliv o svém oblíbeném prázdninovo-studijním pobytu začnu básnit. Většina lidí nechápe, že účastníci LŽŠ dělí svůj život na život před LŽŠ a život po ní. Zdá se to jako klišé, ale Letní žurnalistická škola není jenom studijní pobyt. Je to životní styl. Když jsem před dvěma lety jako čerstvá maturantka dorazila do Havlíčkova Brodu, už jsem byla přijatá na žurnalistiku. Bavilo mě mluvit, psát a vždy jsem byla neskutečně zvědavá a drzá. Ma…

Hanka Mazancová: Zkušenost k nezaplacení

8. duben 2019 | LŽŠ

Pokud jde o Letní žurnalistickou školu v Havlíčkově Brodě, jsem ročník 2012. Tak trochu bláhově jsem si myslela, že už kvůli samotnému slovu „letní“ v názvu školy to bude víc zábava než učení se novinářskému řemeslu. Jenže! Ačkoli o legraci nouze nebyla a, možná jakkoli ohraně to zní, skupina kolem šéfa školy Milana Pilaře je velmi fajn, současně to jsou profesionálové. Mnohdy nekompromisní (v nejlepším slova smyslu). I po letech, co na letní školu vzpomínám, se mi vybaví tempo, se kterým kurz…

Marie Majdičová: Má cesta napříč letní žurnalistickou školou

6. březen 2019 | LŽŠ | Tagy: Marie Majdičová, Letní žurnalistická škola, LŽŠ, Havlíčkův Brod, Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského

Od té doby, co jsem se poprvé na letní žurnalistickou školu (LŽŠ) přihlásila, prolétla mi občas hlavou myšlenka, co od ní mám vlastně očekávat. Po příjezdu do Havlíčkova Brodu mě překvapila milá atmosféra a vesměs přátelští lidé. Do té doby jsem moc nebyla zvyklá, že by se se mnou někdo začal bavit jen tak, bez důvodu. Na svém prvním ročníku LŽŠ jsem byla jedna z nejmladších, takže jsem se dostala do úplně odlišného kolektivu, než ve kterém se pohybuji běžně. Najednou tady všichni mluvili o svý…

Aktuality

Vzdělání všechny smutky zahání aneb kde si zkrátit volnou chvíli před dalším ročníkem LŽŠ

Srpen i další ročník Letní žurnalistické školy je zatím daleko, to ale neznamená, že se nedá vzděláv…

Publikováno 15. 1. 2023

Celá aktualita