BlogPrvní LŽŠ talk na Clubhouse: V Brodě to bylo hlavně o lidech, ti jsou nejvíc, shodují se absolventi Petra s Martinem

1. červen 2021 | LŽŠ

Petra Krištof a Martin Křížek, oba absolventi Letní žurnalistické školy a Vyšší odborné školy publicistiky v Praze, byli našimi prvními hosty v LŽŠ talk na Clubhouse. Povídaly si s nimi naše lektorky Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová. Společně zavzpomínali na letní novinářský kemp v Havlíčkově Brodě a bývalí účastníci LŽŠ nechali posluchače nahlédnout do zákulisí své práce. Zatímco Martin pracoval jako redaktor deníku Sport, psal pro Lidovky a teď je součástí projektového týmu farmářského tržiště Scuk.cz, Petra se zaměřila na e-commerce. Pracovala v Google a v Seznamu a nyní čerstvě nastoupila do firmy Shoptet.

Na letní škole zjistili, jakým směrem se vydat
Martin se přihlásil na Letní žurnalistickou školu po roce studia na Vyšší odborné školy publicistiky v Praze. „Měl jsem za sebou už rok novinářské teorie. Tehdy jsem byl zapálený sporťák a líbila se mi televize. Chtěl jsem být jako Robert Záruba. LŽŠ přispěla k tomu, že jsem objevil velmi zajímavé médium, a to webové zpravodajství. Právě tady se to ve mně zlomilo a začal jsem mít rád psaní,“ svěřil se Martin. Dodnes vzpomíná na jednoho z hostů letní školy, na Kamila Filu, filmového kritika na portále Aktuálně.cz. Držitel novinářské ceny Křepelka za rok 2013 tenkrát, o tři roky dřív, ještě nebyl tak známý jako dnes. „To, co nám říkal, mě fakt zasáhlo a hodně mi otevřelo obzory.“
Petru do Havlíčkova Brodu přivedla náhoda. Na gymnáziu v Novém Městě na Moravě vedla studentský časopis Vincent, přihlásili se do soutěže o nejlepší školní časopis na Vysočině a … vyhráli. Odměnou byl právě týdenní letní kurz zaměřený na novinařinu. „Byla jsem nadšená, škola byla nad moje očekávání. Nevěděla jsem, do čeho jdu, ale bavilo mě psaní, a tak jsem to vzala jako příležitost. Díky LŽŠ jsem poznala, co vše práce v médiích obnáší, jaké to je a také mě to přivedlo ke studiu na Vyšší odborné škole publicistiky.”

Jak se žije ve světě plném informací
Informace jsou všude kolem nás. Jednou z rolí médií je vybírat ty nejdůležitější nebo nejzábavnější a nabízet je čtenářům, posluchačům a divákům. Martin si tuto roli vyzkoušel, když pracoval v deníku Sport a v Lidových novinách. „Je to velká moc, když je na vás vybrat, která informace se zveřejní a na jakém místě,“ svěřil se. Zároveň dodává, že redakce deníku Sport je opravdu velká a jeho úkolem bylo zprávy vybírat, doplňovat o údaje ze sportovišť a připravovat do administračních systémů webu. Tam si je pak editoři přeskládali, upravili a zveřejnili. V Lidovkách to bylo jiné. „Střihnul jsem si několik rozhovorů pro tištěnou verzi, publicistika má své kouzlo.“ Přiznal také, že novinařina je o rutině a že se tato práce podle něj nedá dělat příliš dlouho. Cítil, že potřebuje změnu. Chtěl si taky odpočinout od přílišného množství informací. Dokonce si naordinoval zablokování feedu na Facebooku. Mnohem raději teď používá Twitter.
Petra se věnuje vzdělávání, školí juniorní marketéry. Sociální sítě mimo jiné používá k budování osobního brandu. Společně s manželem Lukášem tvoří videa na YouTube. Podívejte se na jejich kanál Pefu & Lukyson. „Nemám pocit, že bych se musela od sociálních sítí odpoutat, protože bych na nich trávila hodně času. Naopak ráda sdílím své zkušenosti a zážitky, to samé ráda vidím u svých přátel. Při lockdownu jsem pracovala ještě v Google a my jsme se opravdu vůbec nepotkávali s kolegy, ani s klienty. To bylo hodně těžké a sociální sítě nám tak umožňovaly být v kontaktu alespoň s přáteli.“

Udělali by ve své kariéře něco jinak?
Letní žurnalistická škola je pro mnohé impulsem a také bránou do světa médií a marketingu. Když se Petra a Martin ohlédnou několik let zpět ve své kariéře, udělali by něco jinak? Oba se shodli, že by více využívali možností studentského života a méně se hnali do práce na full time. Petra však dodává, že kdyby se nehrnula do plného úvazku, tak by ve svém mladém věku neměla takové zkušenosti, jako má. Ani Martin by příliš neměnil. „Nedávno jsem byl na Fakultě sociálních studií Karlovy univerzity, kde jsem studoval a když jsem procházel ty chodby a nástěnky plné nabídek a akcí pro studenty, úplně jsem se dojal. Říkal jsem si, že je škoda, že jsem si studium víc neužil, měl jsem určitě jet někam na Erasmus. Do Lidovek jsem šel na full time už v půlce studia.“

Nabitý program, kamarádi, legrace. I to je Letní žurnalistická škola
Na LŽŠ byla legrace, spousta skvělých lidí a nabitý program. Jednou větou shrnují Petra i Martin své vzpomínky na Havlíčkův Brod. „Bylo fajn se potkat s lidmi podobného smýšlení, bavit se s nimi o tom, jak vidí svět a jak vidí média. Za mě byla LŽŠ nejlepší v tom setkávání se s ostatními. Lidi jsou nejvíc,“ doplnila na závěr povídání na Clubhouse Petra. A Martin? Také on si v Brodě našel kamarády, se kterými se stále potkává. Ostatně mezi ně patří i moderátorky Clubhouse talku Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová. „Nesmíme zapomenout na večerní diskuze s hosty. Vzpomínám si, že tam byla Andrea Němcová a Pavel Kohout. Po náročném dni by člověk šel raději večer na pivo, ale ty večerní debaty byla tak zajímavé, že na pivo jsme šli až potom,” shrnuje Martin.

Aktuality

LŽŠ má svůj podcast s názvem Podkec s Havlíčkem

Naši studenti letošní 19. ročník zpestřili o další zajímavý projekt: Podkec s Havlíčkem! Zaposlouche…

Publikováno 3. 10. 2023

Celá aktualita