BlogTomáš Polanský: Skúsenosť, ktorú každému odporúčam

19. květen 2019 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, Tomáš Polanský, TA3

Vzhľadom na to, že študujem žurnalistiku, začal som uvažovať nad touto možnosťou, čo by ma mohlo obohatiť v rôznych oblastiach, ako aj profesionálnej, tak aj v rámci získania rôznych kontaktov, ktoré sú v novinárčine veľmi dôležitým prvkom. Práve kvôli tomuto potenciálu som sa rozhodol školy zúčastniť, pričom som si zvolil televíziu, keďže v tomto odvetví sa chcem v budúcnosti pohybovať.

Tesne pred začiatkom LŽŠ som začal pracovať v slovenskej národnej televízii TA3, kde som pochytil základné praktické znalosti a potreby vykonávania žurnalistickej práce. Dúfal som však, že niečo nové sa dozviem aj v Havlíčkovom Brode. Už od prvých chvíľ po príchode na LŽŠ ma oslovil program na týždeň, ktorý som tam mal stráviť. Čo bolo super a myslím si, že by to tak malo byť vždy, bolo to, že vedúcimi našej televíznej skupinky boli ľudia z praxe, a to konkrétne z Českej televízie, Anna Martincová, regionálni novinári Libor Blažek a Ondřej Rázl. Najmä vďaka nim sme si obohatili praktické znalosti v odbore a takisto nám povedali viacero zaujímavých situácií z praxe. Okrem toho, sme boli súčasťou natáčania reportáže pre Českú televíziu, takže sme mohli naživo pozorovať prácu novinára v teréne. Dôvod, prečo zdôrazňujem práve prax je ten, že na veľa školách je žurnalistika vo veľkej miere práve o teórii, pričom by to malo byť najmä o praxi. Potešilo ma, že aj napriek viacerými žurnalistickým skúsenostiam, som sa na LŽŠ dozvedel aj nové informácie.

Náš týždeň prebiehal okrem iného tak, že každý z našej skupiny mal pripraviť vlastnú reportáž na ľubovoľnú tému. Dostali sme nejaké teoretické základy, ale inak sme boli vhodení priamo do terénu a museli sme sa popasovať so situáciou, pričom vedúci skupiny nám boli kedykoľvek nápomocní. Človek si najlepšie zapamätá, keď niečo robí sám, čo sa osvedčilo aj v tomto prípade. Celková stavba reportáže, zháňanie respondentov či materiálu, nakrúcanie, nahrávanie, tvorba stand-upov boli na nás samých, vďaka čomu sa nám podarilo prejsť si celým procesom tvorby materiálu. Takto sme si vyskúšali prácu s mikrofónom, kamerou, ako aj s nahrávaním komentárov a strihaním. Aj keď možno neboli všetci spokojní so svojou finálnou reportážou, na prvýkrát to bola pre každého super skúsenosť. Prispievala ku tomu aj dobrá a zábavná partia, ktorá sa zišla v tejto skupine, pričom naši vedúci na čele s Liborom a Ondrom boli jej pevnou súčasťou.

Okrem toho som na LŽŠ získal mnoho kamarátov a kontaktov na ľudí, s ktorými som už aj rok od skončenia školy, stále v spojení. Zaujímavou príležitosťou bola aj možnosť moderovať jednu z večerných prednášok, čo môže byť akýmsi prvým krokom pre budúcich moderátorov. Organizačne aj personálne bola letná žurnalistická škola na vysokej úrovni, čo sa odrazilo aj na spokojnosti študentov a aj na výsledných prácach každej jednej skupiny. Dôležitou osobou školy je Milan Pilař, ktorý necháva škole srdce, čo sa odrážalo aj na jej programe, priebehu a atmosfére.

Tomáš Polanský, absolvent Letní žurnalistické školy KHB 2018

 

Aktuality

LŽŠ má svůj podcast s názvem Podkec s Havlíčkem

Naši studenti letošní 19. ročník zpestřili o další zajímavý projekt: Podkec s Havlíčkem! Zaposlouche…

Publikováno 3. 10. 2023

Celá aktualita