BlogTomáš Polanský: Skúsenosť, ktorú každému odporúčam

19. květen 2019 | LŽŠ | Tagy: Letní žurnalistická škola, LŽŠ, Tomáš Polanský, TA3

Vzhľadom na to, že študujem žurnalistiku, začal som uvažovať nad touto možnosťou, čo by ma mohlo obohatiť v rôznych oblastiach, ako aj profesionálnej, tak aj v rámci získania rôznych kontaktov, ktoré sú v novinárčine veľmi dôležitým prvkom. Práve kvôli tomuto potenciálu som sa rozhodol školy zúčastniť, pričom som si zvolil televíziu, keďže v tomto odvetví sa chcem v budúcnosti pohybovať.

Tesne pred začiatkom LŽŠ som začal pracovať v slovenskej národnej televízii TA3, kde som pochytil základné praktické znalosti a potreby vykonávania žurnalistickej práce. Dúfal som však, že niečo nové sa dozviem aj v Havlíčkovom Brode. Už od prvých chvíľ po príchode na LŽŠ ma oslovil program na týždeň, ktorý som tam mal stráviť. Čo bolo super a myslím si, že by to tak malo byť vždy, bolo to, že vedúcimi našej televíznej skupinky boli ľudia z praxe, a to konkrétne z Českej televízie, Anna Martincová, regionálni novinári Libor Blažek a Ondřej Rázl. Najmä vďaka nim sme si obohatili praktické znalosti v odbore a takisto nám povedali viacero zaujímavých situácií z praxe. Okrem toho, sme boli súčasťou natáčania reportáže pre Českú televíziu, takže sme mohli naživo pozorovať prácu novinára v teréne. Dôvod, prečo zdôrazňujem práve prax je ten, že na veľa školách je žurnalistika vo veľkej miere práve o teórii, pričom by to malo byť najmä o praxi. Potešilo ma, že aj napriek viacerými žurnalistickým skúsenostiam, som sa na LŽŠ dozvedel aj nové informácie.

Náš týždeň prebiehal okrem iného tak, že každý z našej skupiny mal pripraviť vlastnú reportáž na ľubovoľnú tému. Dostali sme nejaké teoretické základy, ale inak sme boli vhodení priamo do terénu a museli sme sa popasovať so situáciou, pričom vedúci skupiny nám boli kedykoľvek nápomocní. Človek si najlepšie zapamätá, keď niečo robí sám, čo sa osvedčilo aj v tomto prípade. Celková stavba reportáže, zháňanie respondentov či materiálu, nakrúcanie, nahrávanie, tvorba stand-upov boli na nás samých, vďaka čomu sa nám podarilo prejsť si celým procesom tvorby materiálu. Takto sme si vyskúšali prácu s mikrofónom, kamerou, ako aj s nahrávaním komentárov a strihaním. Aj keď možno neboli všetci spokojní so svojou finálnou reportážou, na prvýkrát to bola pre každého super skúsenosť. Prispievala ku tomu aj dobrá a zábavná partia, ktorá sa zišla v tejto skupine, pričom naši vedúci na čele s Liborom a Ondrom boli jej pevnou súčasťou.

Okrem toho som na LŽŠ získal mnoho kamarátov a kontaktov na ľudí, s ktorými som už aj rok od skončenia školy, stále v spojení. Zaujímavou príležitosťou bola aj možnosť moderovať jednu z večerných prednášok, čo môže byť akýmsi prvým krokom pre budúcich moderátorov. Organizačne aj personálne bola letná žurnalistická škola na vysokej úrovni, čo sa odrazilo aj na spokojnosti študentov a aj na výsledných prácach každej jednej skupiny. Dôležitou osobou školy je Milan Pilař, ktorý necháva škole srdce, čo sa odrážalo aj na jej programe, priebehu a atmosfére.

Tomáš Polanský, absolvent Letní žurnalistické školy KHB 2018

 

Aktuality

Letní škola se ohlédne nejen za Karlem Havlíčkem Borovským covidu navzdory

Sedmnáctý ročník letní školy, který se uskuteční ve druhé polovině srpna prezenčně, nebo v online va…

Publikováno 14. 4. 2021

Celá aktualita