AktualityCentrum Vysočina pořádá další sbírku ve prospěch bohemistů v Užhorodě

28. září 2015

Centrum Vysočina pořádá další sbírku ve prospěch bohemistů v Užhorodě

Obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina vyhlásila na podzim letošního roku druhou sbírku knih na pomoc vyučování českého jazyka a literatury na Užhorodské národní univerzitě. Výuka češtiny tam byla zahájena v rámci katedry slovakistiky před dvěma lety.

V polovině ledna převzali bohemisté v Užhorodě první zásilku z Vysočiny, kterou tvořilo sedm banánových krabic s odbornou jazykovou a literárněvědnou literaturou.

„Tentokrát jsme se spojili s Markétou Hejkalovou, ředitelkou Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, a oslovili české vydavatele a knihkupce, zda by nevěnovali studentům českou beletrii,“ popisuje druhou sbírku Milan Pilař z obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina.  Podle jeho slov už reagovalo na výzvu sedm zástupců nakladatelství. „V tuto chvíli nám přislíbili knihy Zdenko Pavelka z nakladatelství Novela bohemika, Ivana Motrincová z redakce HOST – vydavatelství, s. r. o., Jan Pražan z nakladatelství Druhé město, Lukáš Růžička z Nakladatelství Paseka, s. r. o., Daniel Podhradský z nakladatelství Dauphin, Martin Vopěnka z nakladatelství PRÁH, s. r. o., a Jan Štolba ze společnosti Litmedia, a. s. - Literární noviny. Já věřím, že se do uzávěrky v sobotu 10. října přidají ještě další,“ dodal Milan Pilař.

Centrum Vysočina, o. p. s., vyzývá také zájemce z řad veřejnosti, pokud by chtěli věnovat české knihy v dobrém stavu, mohou je donést v průběhu Podzimního knižního veletrhu ve dnech 9. a 10. října do stánku společnosti Centrum Vysočina, o. p. s., na balkoně v prvním patře. Mladí ukrajinští bohemisté, někteří z nich abslventi letošního jedenáctého ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, si knížky vyzvednou osobně v Havlíčkově Brodě, kam přijedou na pozvání společnosti Centrum Vysočina a Kraje Vysočina, partnerského regionu Zakarpatské Ukrajiny.

Mladí bohemisté zavítají vedle Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě také na střední školy, kde budou debatovat se studenty o životě na Ukrajině.  

Více informací:
Milan Pilař
Centrum Vysočina, o. p. s.
B. Kobzinové 2020
580 01 Havlíčkův Brod
mobil: +420 724 767 164
www.centrumvysocina.czwww.letnizurnalistickaskola.cz   
e-mail: centrumvysocina@centrum.cz

Blog

Léto bez LŽS si už ani neumím představit

Na začátek je asi dobré zmínit, že nejsem typický účastník LŽS. Orientuje se totiž primárně na stude…

Publikováno 2. 5. 2021

Celý článek