AktualityCentrum Vysočina pořádá další sbírku ve prospěch bohemistů v Užhorodě

28. září 2015

Centrum Vysočina pořádá další sbírku ve prospěch bohemistů v Užhorodě

Obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina vyhlásila na podzim letošního roku druhou sbírku knih na pomoc vyučování českého jazyka a literatury na Užhorodské národní univerzitě. Výuka češtiny tam byla zahájena v rámci katedry slovakistiky před dvěma lety.

V polovině ledna převzali bohemisté v Užhorodě první zásilku z Vysočiny, kterou tvořilo sedm banánových krabic s odbornou jazykovou a literárněvědnou literaturou.

„Tentokrát jsme se spojili s Markétou Hejkalovou, ředitelkou Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, a oslovili české vydavatele a knihkupce, zda by nevěnovali studentům českou beletrii,“ popisuje druhou sbírku Milan Pilař z obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina.  Podle jeho slov už reagovalo na výzvu sedm zástupců nakladatelství. „V tuto chvíli nám přislíbili knihy Zdenko Pavelka z nakladatelství Novela bohemika, Ivana Motrincová z redakce HOST – vydavatelství, s. r. o., Jan Pražan z nakladatelství Druhé město, Lukáš Růžička z Nakladatelství Paseka, s. r. o., Daniel Podhradský z nakladatelství Dauphin, Martin Vopěnka z nakladatelství PRÁH, s. r. o., a Jan Štolba ze společnosti Litmedia, a. s. - Literární noviny. Já věřím, že se do uzávěrky v sobotu 10. října přidají ještě další,“ dodal Milan Pilař.

Centrum Vysočina, o. p. s., vyzývá také zájemce z řad veřejnosti, pokud by chtěli věnovat české knihy v dobrém stavu, mohou je donést v průběhu Podzimního knižního veletrhu ve dnech 9. a 10. října do stánku společnosti Centrum Vysočina, o. p. s., na balkoně v prvním patře. Mladí ukrajinští bohemisté, někteří z nich abslventi letošního jedenáctého ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, si knížky vyzvednou osobně v Havlíčkově Brodě, kam přijedou na pozvání společnosti Centrum Vysočina a Kraje Vysočina, partnerského regionu Zakarpatské Ukrajiny.

Mladí bohemisté zavítají vedle Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě také na střední školy, kde budou debatovat se studenty o životě na Ukrajině.  

Více informací:
Milan Pilař
Centrum Vysočina, o. p. s.
B. Kobzinové 2020
580 01 Havlíčkův Brod
mobil: +420 724 767 164
www.centrumvysocina.czwww.letnizurnalistickaskola.cz   
e-mail: centrumvysocina@centrum.cz

Blog

Z absolventů novináři pražských redakcí – Eliška Nová a Lukáš Kubát. Jsou kolegové, přátelé a přijedou znovu na Letní žurnalistickou školu

Ve druhém Clubhouse LŽŠtalku si členky našeho organizačního týmu Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová pov…

Publikováno 8. 7. 2021

Celý článek