AktualityDalší potvrzený host - Judita Matyášová

18. leden 2014

Další potvrzený host - Judita Matyášová

Judita Matyášová, novinářka, spisovatelka a kulturní manažerka, bude hostem desátého ročníku LŽŠ. 

V pondělí 18. srpna bude od 19.00 hovořit o svém pátrání po životních osudech, po stopách Čechů, kteří odešli či emigrovali v průběhu 20. století. Hledá střípky příběhů, skládá je a spojuje dávné kamarády a vyhledává ztracené příbuzné. Své příběhy publikuje v Lidových novinách, v Mladé frontě, na blogu Lidových novin a na blogu, který se věnuje pátrání po zapomenutých osudech. Organizuje výstavy, pořádá mediální semináře. Předčítá příběhy ze svých knih.

Je autorkou knihy Přátelství navzdory Hitlerovi, která mapuje osudy osmdesáti českých dětí, které za války uprchly do Dánska v roce 1943 uprchly do Švédska. Poté mezi sebou ztratily kontakt na sedmdesát let. Autorka knihy se rozhodla, že vypátrá „děti“, dnes devadesátileté pamětníky a jejich příběhy. Kniha Přátelství navzdory Hitlerovi ale není jen o konkrétních osudech, ale také o detektivním pátrání napříč celým světem. Dozvíme se, jaké to je, když se novinář – pátrač těší z každého nového detailu, který ho přivede na stopu dalších příběhů. A jaké to je, když objeví dávno zapomenuté tajemství a musí se rozhodnout, zda ho předá dál, nebo ho raději nechá spát.  

Více na www.juditamatyasova.cz.

Blog

Z absolventů novináři pražských redakcí – Eliška Nová a Lukáš Kubát. Jsou kolegové, přátelé a přijedou znovu na Letní žurnalistickou školu

Ve druhém Clubhouse LŽŠtalku si členky našeho organizačního týmu Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová pov…

Publikováno 8. 7. 2021

Celý článek