AktualityDebata o temných fázích v dějinách střední Evropy s Berndem Posseltem

4. březen 2020

Debata o temných fázích v dějinách střední Evropy s Berndem Posseltem

V úterý 18. srpna se na Letní žurnalistické škole KHB od 15.30 uskuteční debata s německým politikem (CSU), novinářem a mluvčím Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem, který bude diskutovat s českými historiky, o jejichž účasti v současnosti jednáme, o tom, jak se podařilo, či nepodařilo společnostem střední Evropy vyrovnat s temnými fázemi ve svých dějinách.

Bernd Posselt se narodil v Pforzheimu v sudetoněmecko-štýrské rodině, jeho otec byl majitelem továrny na lepenku v Jablonci nad Nisou, matka pocházela z Grazu. Oba byli z Československa vyhnáni v roce 1946 na základě Benešových dekretů. Bernd Posselt byl v letech 1994 až 2014 poslancem Evropského parlamentu, od roku 1997 zemským předsedou Svazu vyhnaných (BdV) v Bavorsku a od roku 1998 předsedou Panevropské unie v Německu.

Byl dlouholetým mluvčím a blízkým spolupracovníkem Otto Habsburského, spoluorganizátorem Panevropského pikniku na rakousko-maďarské hranici v létě 1989. Tato akce umožnila mnoha občanům tehdejší NDR vytoužené vycestování za svobodou do Rakouska.

Významná je práce Bernda Posselta na dlouhodobém zlepšování vztahů mezi sudetskými Němci a Čechy. Je nositelem mnoha ocenění: 1999: řád Hrvatski Pleter Chorvatské republiky, 2001: Řád za zásluhy Spolkové republiky Německo, 2005: Evropská medaile Svobodného státu Bavorsko, 2008: Bavorský řád za zásluhy, 2009: stříbrná Bavorská ústavní medaile, 2016: Umělecká cena česko-německého porozumění a 2016: cena Stavitel mostů.

Benrd Posselt navštěvuje pravidelně Českou republiku a v Jizerských horách, odkud pocházejí jeho rodiče, tráví dovolenou. Koncem roku 2015 Posselt podpořil otevřenou migrační politiku kancléřky Angely Merkelové, když prohlásil „Ti lidé přišli, jsou u nás, a musíme to tedy zvládnout. Alternativa nebyla. Je to test schopností naší společnosti.“

V červnu 2018 Posselt kritizoval české politiky, kteří nesouhlasili s výrokem německé kancléřky Angely Merkelové o neexistenci morálního a politického ospravedlnění pro vysídlení Němců z Československa a dalších zemí střední Evropy, a prohlásil, že část českých politiků míří zpět „do komunistické minulosti“. Je autorem několika text., např. Znamení bouře. Politické texty 1978–1994, Vídeň, Mnichov: Amalthea, 1994, a Je náboženství nebezpečné? Pravda a terorismus, Augsburg: Sankt Ulrich 2007.

Více o Berndu Posseltovi

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek