AktualityDebata o temných fázích v dějinách střední Evropy s Berndem Posseltem

4. březen 2020

Debata o temných fázích v dějinách střední Evropy s Berndem Posseltem

V úterý 18. srpna se na Letní žurnalistické škole KHB od 15.30 uskuteční debata s německým politikem (CSU), novinářem a mluvčím Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndem Posseltem, který bude diskutovat s českými historiky, o jejichž účasti v současnosti jednáme, o tom, jak se podařilo, či nepodařilo společnostem střední Evropy vyrovnat s temnými fázemi ve svých dějinách.

Bernd Posselt se narodil v Pforzheimu v sudetoněmecko-štýrské rodině, jeho otec byl majitelem továrny na lepenku v Jablonci nad Nisou, matka pocházela z Grazu. Oba byli z Československa vyhnáni v roce 1946 na základě Benešových dekretů. Bernd Posselt byl v letech 1994 až 2014 poslancem Evropského parlamentu, od roku 1997 zemským předsedou Svazu vyhnaných (BdV) v Bavorsku a od roku 1998 předsedou Panevropské unie v Německu.

Byl dlouholetým mluvčím a blízkým spolupracovníkem Otto Habsburského, spoluorganizátorem Panevropského pikniku na rakousko-maďarské hranici v létě 1989. Tato akce umožnila mnoha občanům tehdejší NDR vytoužené vycestování za svobodou do Rakouska.

Významná je práce Bernda Posselta na dlouhodobém zlepšování vztahů mezi sudetskými Němci a Čechy. Je nositelem mnoha ocenění: 1999: řád Hrvatski Pleter Chorvatské republiky, 2001: Řád za zásluhy Spolkové republiky Německo, 2005: Evropská medaile Svobodného státu Bavorsko, 2008: Bavorský řád za zásluhy, 2009: stříbrná Bavorská ústavní medaile, 2016: Umělecká cena česko-německého porozumění a 2016: cena Stavitel mostů.

Benrd Posselt navštěvuje pravidelně Českou republiku a v Jizerských horách, odkud pocházejí jeho rodiče, tráví dovolenou. Koncem roku 2015 Posselt podpořil otevřenou migrační politiku kancléřky Angely Merkelové, když prohlásil „Ti lidé přišli, jsou u nás, a musíme to tedy zvládnout. Alternativa nebyla. Je to test schopností naší společnosti.“

V červnu 2018 Posselt kritizoval české politiky, kteří nesouhlasili s výrokem německé kancléřky Angely Merkelové o neexistenci morálního a politického ospravedlnění pro vysídlení Němců z Československa a dalších zemí střední Evropy, a prohlásil, že část českých politiků míří zpět „do komunistické minulosti“. Je autorem několika text., např. Znamení bouře. Politické texty 1978–1994, Vídeň, Mnichov: Amalthea, 1994, a Je náboženství nebezpečné? Pravda a terorismus, Augsburg: Sankt Ulrich 2007.

Více o Berndu Posseltovi

Blog

Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život

Už odmalička jsem toužila psát a se slovy mi to docela šlo, proto jsem se rozhodla jet na LŽŠ, kde s…

Publikováno 24. 4. 2024

Celý článek