AktualityDvacátý ročník slibuje hvězdný program

10. červenec 2024

Dvacátý ročník slibuje hvězdný program

Novinářky bez přetvářky, Martin Řezníček a Barbora Kroužková z České televize, novinář a mediální analytik Filip Rožánek, investigativci Lukáš Valášek a Adéla Jelínková nebo bývalí zahraniční zpravodajové György Varga, Jolyon Naegele a Andrzej Jagodzinski. Ti a celá řada dalších odborníků z mediálního a kulturního světa přijedou na 20. ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského. Obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina ho připravuje na týden od 18. do 24. srpna.

Letní žurnalistická škola se těší velkému zájmu jak mezi účastníky z řad středoškolských a vysokoškolských studentů, tak odbornou veřejností. Letos opět přivítá významné osobnosti nejen z oblasti žurnalistiky. „Odpolední a večerní přednášky se odehrají v klubu Oko na Smetanově náměstí a jsou všem zájemcům z řad veřejnosti přístupné zdarma,“ zve zakladatel školy, novinář a středoškolský pedagog Milan Pilař.

Besedy s profesionály ve svých oborech
Odpolední besedy budou patřit etice v médiích s mediálním analytikem Tomášem Klézlem a novinářem a výkonným ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Davidem Klimešem nebo umělé inteligenci v podání mediálního analytika Filipa Rožánka. Také přijedou tři mladé novinářky které na instagramovém účtu Novinářky bez přetvářky přibližují dění své věkové skupině. A pozvání od realizačního týmu školy přijali i investigativci Adéla Jelínková, držitelka letošní Novinářské ceny, a Lukáš Valášek ze serveru Seznam Zprávy.

Večerní debaty slibují diskuzi těch nejpovolanějších o aktuálních tématech ve společnosti. Panel Ženy v médiích naplní Lenka Černá, generální ředitelka Economie, Patricie Strouhalová z Českého rozhlasu a Marína Urbániková, socioložka médií z Masarykovy univerzity.

„K 35. výročí Listopadu 1989 jsme připravili besedu, která se na události konce osmdesátých let podívá pohledem zahraničních zpravodajů, tehdy působících v Československu. György Varga, Jolyon Naegele a Andrzej Jagodzinski se s námi podělí o to, jak vnímali tehdejší československou společnost a jak se s odstupem dívají na její další vývoj,“ doplňuje Milan Pilař.

Z České televize přijede Martin Řezníček, zahraniční zpravodaj ČT v USA v letech 2012–2017, aby spolu s Miroslavem Konvalinou, bývalým šéfredaktorem a zpravodajem Českého rozhlasu v USA a šéfem Amerického centra v Praze a Českého centra v New Yorku, a Janem Kalibou, současným zahraničním zpravodajem Radiožurnálu v USA, diskutovali o amerických volbách, o roli žurnalistů v nich a o fake news.

„Zajímavý bude také večer věnovaný sportu nebo Zastoupení Evropské komise, jejíž zástupci v čele s Václavem Lebedou, tiskovým mluvčím Zastoupení Evropské komise v ČR, a novinářkou Anetou Zachovou, budou debatovat o tom, jak v Česku vhodně komunikovat evropská témata,“ přiblížila Pavla Petrů z organizačního týmu.

Studenti se na týden stanou novináři
Uzavřeného dopoledního programu plného dalších zajímavých hostů a především praxe v šesti studijních skupinách rozdělených podle typu média – televize, rozhlas, tisk, digitální média, PR a marketing a fotografie – se bude v Brodě účastnit téměř šedesát studentů nejen z Česka, ale také ze Slovenska nebo Ukrajiny, aby si vyzkoušeli, co práce novináře obnáší a jestli jde o profesi, které by se v budoucnu chtěli věnovat. Budou psát, točit televizní a rozhlasové reportáže nebo tvořit on-line obsah. „Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život, kde se najde v něčem každý, ať už ho zajímá politika, média, či je rád kreativní,“ vysvětluje Eva Schimetzková, absolventka školy, která se do Brodu letos vrátí už po třetí.

Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského se za uplynulá dvě desetiletí stala významnou platformou pro vzdělávání a rozvoj mladých talentů v oblasti žurnalistiky a médií. Každý ročník přináší účastníkům cenné zkušenosti a umožňuje jim navázat kontakty s předními odborníky v oboru. Za dvacet let se desítky absolventů uplatnily v médiích a pracují v České televizi, Českém rozhlasu, v komerčních médiích nebo na pozici tiskových mluvčích a v dalších odborných marketingově-komunikačních profesích.

Obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina přichází letos s druhým ročníkem nejnovějšího projektu věnovanému historii a politologii. Bližší informace o Podzimní škole Josef Kalvody najdou zájemci na www.psjk.cz.

Blog

Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život

Už odmalička jsem toužila psát a se slovy mi to docela šlo, proto jsem se rozhodla jet na LŽŠ, kde s…

Publikováno 24. 4. 2024

Celý článek