AktualityJan Čulík: Kýč současné české politice a novinářská praxe

23. červenec 2014

Jan Čulík: Kýč současné české politice a novinářská praxe

Novinář a překladatel Jan Čulík vystoupí v sobotu 23. srpna na desátém ročníku školy s příspěvkem nazvaným Kýč v současné české politice a novinářská praxe. 

„Od nedávných prezidentských voleb, přes vnímání komunistické minulosti, natáčení filmů a televizních seriálů (Hořící keř), inaugurace Havlových laviček, zahraničně-politická i domácí témata (Čína, Tibet, Ukrajina, Rusko, Palestina, islám, Romové v ČR, Spojené státy) český diskurs je řeší tak, že je všechny promění na jeden primitivní emocionální tón a ten se pak snaží vnutit všem. Jak se tomu vyhnout, jak proti tomu bojovat a jak vnímat skutečnost v její mnohonásobné složitosti?“ popisuje své téma Jan Čulík, který v sedmdesátých letech vystudoval filozofickou fakultu Karlovy univerzity, obor angličtina - čeština.

Studium ukončil v roce 1979 doktorátem ze srovnávací anglicko-české fonetiky, když se předtím v roce 1978 vystěhoval z Československa s britskou manželkou do skotského Glasgowa, kde v Glasgow a v Lancasteru v letech 1978 - 1983 vyučoval české literatuře, historii a východoevropským studiím na univerzitách.

Od druhé poloviny osmdesátých let přispíval do českého vysílání BBC zejména literárními a kulturními recenzemi, pod jménem Václav Písecký. Od roku 1989 do konce října 1995 byl britským korespondentem československého a posléze českého vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Od roku 1988 spolupracoval s tiskovou agenturou Palach Press Jana Kavana v Londýně a více než rok pro ni vydával anglickou mutaci českého disidentského čtrnáctideníku Informace o Chartě 77 pod názvem Uncensored Czechoslovakia. V roce 1991 vydal v Praze v nakladatelství Trizonia za pomoci Ústavu pro soudobé dějiny v Praze publikaci Knihy za ohradou: Česká literatura v exilových nakladatelstvích (420 stran). Ve spolupráci s Ivanem Kytkou působil od října 1995 do dubna 1996 Jan Čulík jako britský zpravodaj pražské tiskové agentury ČTA. V letech 1994 a 1995 byl také zpravodajem Rádia Alfa a spolu s Ivanem Kytkou se střídal v pravidelném týdením pořadu Dopis z Británie. V červnu 1995 natočil Jan Čulík reportážní film o nebezpečí asbestu pro pořad Na vlastní oči televize Nova.

Od října 1995 vyučuje Jan Čulík znovu českým studiím (literatuře, historii, publicistice a filmu) na katedře slovanských jazyků a literatur Glasgow University. Od července 1996 vydává Jan Čulík internetový deník Britské listy, který se specializuje na konfrontaci myšlenek mezi Západem a Českou republikou.

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek