AktualityJan Čulík: Kýč současné české politice a novinářská praxe

23. červenec 2014

Jan Čulík: Kýč současné české politice a novinářská praxe

Novinář a překladatel Jan Čulík vystoupí v sobotu 23. srpna na desátém ročníku školy s příspěvkem nazvaným Kýč v současné české politice a novinářská praxe. 

„Od nedávných prezidentských voleb, přes vnímání komunistické minulosti, natáčení filmů a televizních seriálů (Hořící keř), inaugurace Havlových laviček, zahraničně-politická i domácí témata (Čína, Tibet, Ukrajina, Rusko, Palestina, islám, Romové v ČR, Spojené státy) český diskurs je řeší tak, že je všechny promění na jeden primitivní emocionální tón a ten se pak snaží vnutit všem. Jak se tomu vyhnout, jak proti tomu bojovat a jak vnímat skutečnost v její mnohonásobné složitosti?“ popisuje své téma Jan Čulík, který v sedmdesátých letech vystudoval filozofickou fakultu Karlovy univerzity, obor angličtina - čeština.

Studium ukončil v roce 1979 doktorátem ze srovnávací anglicko-české fonetiky, když se předtím v roce 1978 vystěhoval z Československa s britskou manželkou do skotského Glasgowa, kde v Glasgow a v Lancasteru v letech 1978 - 1983 vyučoval české literatuře, historii a východoevropským studiím na univerzitách.

Od druhé poloviny osmdesátých let přispíval do českého vysílání BBC zejména literárními a kulturními recenzemi, pod jménem Václav Písecký. Od roku 1989 do konce října 1995 byl britským korespondentem československého a posléze českého vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Od roku 1988 spolupracoval s tiskovou agenturou Palach Press Jana Kavana v Londýně a více než rok pro ni vydával anglickou mutaci českého disidentského čtrnáctideníku Informace o Chartě 77 pod názvem Uncensored Czechoslovakia. V roce 1991 vydal v Praze v nakladatelství Trizonia za pomoci Ústavu pro soudobé dějiny v Praze publikaci Knihy za ohradou: Česká literatura v exilových nakladatelstvích (420 stran). Ve spolupráci s Ivanem Kytkou působil od října 1995 do dubna 1996 Jan Čulík jako britský zpravodaj pražské tiskové agentury ČTA. V letech 1994 a 1995 byl také zpravodajem Rádia Alfa a spolu s Ivanem Kytkou se střídal v pravidelném týdením pořadu Dopis z Británie. V červnu 1995 natočil Jan Čulík reportážní film o nebezpečí asbestu pro pořad Na vlastní oči televize Nova.

Od října 1995 vyučuje Jan Čulík znovu českým studiím (literatuře, historii, publicistice a filmu) na katedře slovanských jazyků a literatur Glasgow University. Od července 1996 vydává Jan Čulík internetový deník Britské listy, který se specializuje na konfrontaci myšlenek mezi Západem a Českou republikou.

Blog

Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život

Už odmalička jsem toužila psát a se slovy mi to docela šlo, proto jsem se rozhodla jet na LŽŠ, kde s…

Publikováno 24. 4. 2024

Celý článek