AktualityLetní škola se debatou ohlédne za třicetiletím od rozdělení Československa

18. červenec 2022

Letní škola se debatou ohlédne za třicetiletím od rozdělení Československa

V úterý 16. srpna hostí klub Oko na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě debatu nazvanou Třicet let od rozdělení Československa. Nad příčinami rozdělení, ale také nad vývojem dvou samostatných států se zamyslí právník a politik Petr Pithart, slovenský sociolog a politik Martin Bútora a filozof a politik Daniel Kroupa.

Petr Pithart byl v době před rozdělením československé federace českým premiérem, jehož žezlo převzal po sněmovních volbách v roce 1992 Václav Klaus, který se společně s Vladimírem Mečiarem „dohodli, že se nedohodnou“ a nasměrovali společný stát k rozdělení.
Petr Pithart z vrcholné politiky na čas odešel, aby se na konci roku 1996 vrátil jako senátor za Chrudimsko a Havlíčkobrodsko, stal se předsedou Senátu a dlouhých šestnáct let pak působil ve volebním obvodu 44 jako senátor.

Martin Bútora
přednášel začátkem 90. let na Karlově univerzitě v Praze a poté na Katedře politologie Trnavské univerzity v Trnavě. V polovině 90. let byl předsedou slovenského centra PEN klubu a koordinátorem projektu orální historie lidí, kteří přežili holokaust v Nadaci Milana Šimečky. V roce 1997 se stal spoluzakladatelem a prezidentem slovenského Institutu pro veřejné otázky, kde se s týmem spolupracovníků věnoval kritické reflexi stavu demokracie na Slovensku, patřil mezi hlavní kritiky vlády Vladimíra Mečiara.
Na přelomu tisíciletí působil jako velvyslanec Slovenské republiky v USA. Jeho hlavní úlohou bylo získat podporu USA pro vstup Slovenska do NATO a rozvíjet vzájemné vztahy v politické, ekonomické a kulturní oblasti. 

Daniel Kroupa je signatářem Charty 77, na počátku 90. let byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za ODA, po vzniku ČR se stal poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za ODA, které v letech 1998–2001 předsedal, na přelomu století senátor Senátu PČR. V současnosti je vysokoškolským učitelem.

Debatu tří pamětníků rozdělení ČSFR ve druhé polovině roku 1992 moderuje od 19.00 v klubu Oko Jana Peroutková z České televize.

Blog

Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život

Už odmalička jsem toužila psát a se slovy mi to docela šlo, proto jsem se rozhodla jet na LŽŠ, kde s…

Publikováno 24. 4. 2024

Celý článek