AktualityMilena Štráfeldová hostem jedenáctého ročníku

26. únor 2015

Milena Štráfeldová hostem jedenáctého ročníku

Novinářka a spisovatelka Milena Štráfeldová je další hostem jedenáctého pokračování letní školy. Účastníci a zájemci z řad veřejnosti se s ní potkají v úterý 18. srpna od 19.00 v divadelním sále AZ Centra v Havlíčkově Brodě. 

Je absolventkou UK v Praze (1980), pak pracovala ve vědecké knihovně, v muzeu a jiných kulturních institucích. Od roku 1990 spolupracovala s Českým rozhlasem – Vltavou a v roce 2001 se stala redaktorkou zahraničního vysílání ČRo. V Radiu Praha se věnuje hlavně českým krajanům a exilu. Pro rozhlas také připravila dlouhou řadu dokumentů, dramatizací a komponovaných pásem. Zde zazněly i její povídky, které v roce 2010 publikovala ve své první knize Kriplíci. Po ní následovaly knihy povídek a fejetonů Přepisovačka a Co mě naučilo listí a v roce 2014 v nakl. Mladá fronta vyšel rozsáhlý historický román Guláš pro Masaryka. V současné době pracuje na rozsáhlém rom ánu o politických vězních z 50. let.

Při práci na rozhlasovém dokumentu o Boženě Němcové k 150. výročí jejího úmrtí Milenu Štráfeldovou zaujal životní příběh málo známé dcery slavné spisovatelky, Dory Němcové. Její osud ji inspiroval k napsání monodramatu Osamělé večery Dory N. Hra měla premiéru v říjnu roku 2012 v pražském Divadle pod Palmovkou. Krátce na to vznikla v režii Michala Bureše i rozhlasová úprava Dory N., za kterou získala herečka Taťána Medvecká historicky první Rozhlasovou Thalii. Text hry vyšel i knižně. V březnu 2015 hru nastudovalo Jihočeské divadlo v Č. Budějovicích.

V únoru letošního roku měla v pražském Divadle Troníček premiéru další hra Mileny Štráfeldové Sestry B., o Lídě Baarové a Zorce Janů. Vznik této hry podpořila Nadace Českého literárního fondu a její nastudování umožnil grant Ministerstva kultury.

Foto: Dušan Dostál

Blog

Z absolventů novináři pražských redakcí – Eliška Nová a Lukáš Kubát. Jsou kolegové, přátelé a přijedou znovu na Letní žurnalistickou školu

Ve druhém Clubhouse LŽŠtalku si členky našeho organizačního týmu Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová pov…

Publikováno 8. 7. 2021

Celý článek