AktualityMilena Štráfeldová hostem jedenáctého ročníku

26. únor 2015

Milena Štráfeldová hostem jedenáctého ročníku

Novinářka a spisovatelka Milena Štráfeldová je další hostem jedenáctého pokračování letní školy. Účastníci a zájemci z řad veřejnosti se s ní potkají v úterý 18. srpna od 19.00 v divadelním sále AZ Centra v Havlíčkově Brodě. 

Je absolventkou UK v Praze (1980), pak pracovala ve vědecké knihovně, v muzeu a jiných kulturních institucích. Od roku 1990 spolupracovala s Českým rozhlasem – Vltavou a v roce 2001 se stala redaktorkou zahraničního vysílání ČRo. V Radiu Praha se věnuje hlavně českým krajanům a exilu. Pro rozhlas také připravila dlouhou řadu dokumentů, dramatizací a komponovaných pásem. Zde zazněly i její povídky, které v roce 2010 publikovala ve své první knize Kriplíci. Po ní následovaly knihy povídek a fejetonů Přepisovačka a Co mě naučilo listí a v roce 2014 v nakl. Mladá fronta vyšel rozsáhlý historický román Guláš pro Masaryka. V současné době pracuje na rozsáhlém rom ánu o politických vězních z 50. let.

Při práci na rozhlasovém dokumentu o Boženě Němcové k 150. výročí jejího úmrtí Milenu Štráfeldovou zaujal životní příběh málo známé dcery slavné spisovatelky, Dory Němcové. Její osud ji inspiroval k napsání monodramatu Osamělé večery Dory N. Hra měla premiéru v říjnu roku 2012 v pražském Divadle pod Palmovkou. Krátce na to vznikla v režii Michala Bureše i rozhlasová úprava Dory N., za kterou získala herečka Taťána Medvecká historicky první Rozhlasovou Thalii. Text hry vyšel i knižně. V březnu 2015 hru nastudovalo Jihočeské divadlo v Č. Budějovicích.

V únoru letošního roku měla v pražském Divadle Troníček premiéru další hra Mileny Štráfeldové Sestry B., o Lídě Baarové a Zorce Janů. Vznik této hry podpořila Nadace Českého literárního fondu a její nastudování umožnil grant Ministerstva kultury.

Foto: Dušan Dostál

Blog

Léto bez LŽS si už ani neumím představit

Na začátek je asi dobré zmínit, že nejsem typický účastník LŽS. Orientuje se totiž primárně na stude…

Publikováno 2. 5. 2021

Celý článek