AktualityMladí lidé z Evropy míří po desáté na letní žurnalistickou školu na Vysočinu

4. srpen 2014

Mladí lidé z Evropy míří po desáté na letní žurnalistickou školu na Vysočinu

V neděli 17. srpna odstartuje v Havlíčkově Brodě desátý ročník mezinárodního projektu Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kterého se letos zúčastní více než čtyři desítky mladých lidí ze Slovenska, Ukrajiny, Polska, Německa a České republiky.

„Jubilejní desátý ročník věnujeme opět česko-rakouským vztahům, i když tradičně budou zastoupené i další země střední Evropy a další témata. Letos nemůže chybět téma první světové války, stejně jako jsme se nemohli vyhnout situaci na Ukrajině. Myslím si, že se nám opět podařilo nabídnout jak účastníkům akce, tak veřejnosti zajímavé hosty,“ popisuje Milan Pilař z obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina.

Česko-rakouské vztahy podrobí analýze novinářka Petra Stuiber z deníku Der Standard, politoložka Anna Durnová z Univerzity ve Vídni, ale také historik David Kovářík a etnoložka Sandra Kreisslová, kteří se věnují přeshraničnímu výzkumu. Na ukrajinské téma se zaměří zpravodaj České televize Josef Pazderka a historik David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů. Úlohu žen v době první světové války představí německý novinář a spisovatel Ralf Pasch. S tím proč a jak píše své reportáže, vystoupí polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygieł, který je znám v Čechách nejen knihou Gottland. Česká novinářka Judita Matyášová bude besedovat nejen o své knížce Přátelství navzdory Hitlerovi a slovenská politička, diplomatka a herečka Magda Vášáryová otevře téma Nebezpečí přenosu tradic 19. a 20. století do střední Evropy 21. Století. Program debat a přednášek uzavře v sobotu Jan Čulík z University Glasgow, který se zaměří na českou politiku a novináře. Všechny odpolední a večerní přednášky a besedy budou zájemci díky spolupráci se společností Metropolitní moci sledovat živě na na internetu, případně zhlédnout záznam na vysilamezive.cz.

„Desáté výročí akce si letos připomeneme společně s pěvcem Jakubem Pustinou a jeho hosty ve středu 20. srpna ve velkém sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Slavnostní koncert je stejně jako besedy a přednášky otevřený pro veřejnost,“ dodal Milan Pilař.

Více než čtyři desítky mladých lidí z Evropy se budou od 17. do 24. srpna věnovat také praktickým a teoretickým otázkám médií pod vedením českých a slovenských lektorů v pěti skupinách zaměřených podle jednotlivých typů médií. Do Brodu přijedou mimo jiné novináři Pavlína Kvapilová, Petr Závozda, Ľubomír Smatana nebo Petr Sehnoutka.

Hlavními partnery týdenní školy v Havlíčkově Brodě jsou nadace Friedrich Ebert Stiftung, Česko-polské fórum, Rakouské kulturní fórum v Praze, Zastoupení Evropské komise v Praze, Polský institut v Praze, Slovenský institut v Praze a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo. Mediálními partnery akce jsou online deník Česká televize a Lidové noviny. Regionálními partnery Deník, Jihlavské listy, online deník Vysočina-news.cz a televize HBin.

Dalšími partnery akce jsou město Havlíčkův Brod, Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě, nakladatelství Fragment, Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod, a. s., společnost Amylon, a. s., a PROSS reklama, s. r. o.

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek