AktualityNejvlivnější žena Česka hostem letní školy

11. červen 2019

Nejvlivnější žena Česka hostem letní školy

V úterý 22. srpna zavítá do Havlíčkova Brodu eurokomisařka Věra Jourová, aby se už po druhé zúčastnila letní školy. Debatovat bude společně s novinářkou Lídou Rakušanovou a novinářem Jindřichem Šídlem.

Nejvlivnější Češka podle časopisu Forbes, rodačka z Třebíče má od listopadu 2014 ve svém portfóliu spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Junckerově evropské komisi. Předtím působila od ledna 2014 v Sobotkově vládě deset měsíců jako ministryně pro místní rozvoj.
Při své první návštěvě na letní v Brodě hovořila Věra Jourová o své zkušenosti, kterou získala ve vyšetřovací vazbě kvůli kauze Budišov, kde byla od 13. října do 16. listopadu 2006 kvůli obvinění z korupce, kterou ji nikdo neprokázal a stíhání v létě 2008 skončilo konstatováním, že se skutek nestal.

Tentokrát se bude v debatě s novinářkou Lídou Rakušanovou, čerstvou držitelkou ocenění Opus vitae za celoživotní novinářskou činnost, kterou převzala v květnu 2019 v Havlíčkově Brodě, bude zabývat součaností a budoucností Evropské unie.


Lída Rakušanová, rodačka z Českých Budějovic, odešla po sovětské okupaci Československa v roce 1968 do exilu a pracovala v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově. Od roku 1989 žije střídavě v Praze a v Bavorském lese a spolupracuje jako volná novinářka s českými a německojazyčnými médii.

Lída Rakušanová při převzetí ocenění Opus vitae v Havlíčkově Brodě

V Rádiu Svobodná Evropa pracovala Lída Rakušanová od roku 1975 jako externistka v týdenním rozhlasovém magazínu Rozhledy Slávy Volného a od února 1978 jako redaktorka v zahraniční a později ve vnitropolitické redakci se zaměřením na Československo, střední a východní Evropu, NATO a EU.
Po roce 1994, kdy došlo k ukončení činnosti české redakce Svobodné Evropy v Mnichově, pokračovala Lída Rakušanová v externí spolupráci s českým vysíláním RFE v Praze a s Českou televizí a Českým rozhlasem, spolupracovala také pod jménem Ludmila Rakusan jako korespondentka ze střední Evropy pro periodika v německojazyčných zemích. Je členkou Asociace evropských novinářů a za svou novinářskou činnost získala řadu ocenění, tím posledním je Cena Opus vitae Nadace Český literární fond za špičkovou novinářskou práci a prosazování hodnot svobody a demokracie před rokem 1989 i po něm. Je take autorkou řady knih, které vyšly v České republice i v zahraničí.

Debatu obou dam, která začíná v úterý 22. srpna od 19.00 v klubu Oko na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě povede novinář Jindřich Šídlo. Vstup na akci je stejně jako všechny ostatní pro veřejnost zdarma.

Blog

Z absolventů novináři pražských redakcí – Eliška Nová a Lukáš Kubát. Jsou kolegové, přátelé a přijedou znovu na Letní žurnalistickou školu

Ve druhém Clubhouse LŽŠtalku si členky našeho organizačního týmu Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová pov…

Publikováno 8. 7. 2021

Celý článek