AktualityNejvlivnější žena Česka hostem letní školy

11. červen 2019

Nejvlivnější žena Česka hostem letní školy

V úterý 22. srpna zavítá do Havlíčkova Brodu eurokomisařka Věra Jourová, aby se už po druhé zúčastnila letní školy. Debatovat bude společně s novinářkou Lídou Rakušanovou a novinářem Jindřichem Šídlem.

Nejvlivnější Češka podle časopisu Forbes, rodačka z Třebíče má od listopadu 2014 ve svém portfóliu spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Junckerově evropské komisi. Předtím působila od ledna 2014 v Sobotkově vládě deset měsíců jako ministryně pro místní rozvoj.
Při své první návštěvě na letní v Brodě hovořila Věra Jourová o své zkušenosti, kterou získala ve vyšetřovací vazbě kvůli kauze Budišov, kde byla od 13. října do 16. listopadu 2006 kvůli obvinění z korupce, kterou ji nikdo neprokázal a stíhání v létě 2008 skončilo konstatováním, že se skutek nestal.

Tentokrát se bude v debatě s novinářkou Lídou Rakušanovou, čerstvou držitelkou ocenění Opus vitae za celoživotní novinářskou činnost, kterou převzala v květnu 2019 v Havlíčkově Brodě, bude zabývat součaností a budoucností Evropské unie.


Lída Rakušanová, rodačka z Českých Budějovic, odešla po sovětské okupaci Československa v roce 1968 do exilu a pracovala v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově. Od roku 1989 žije střídavě v Praze a v Bavorském lese a spolupracuje jako volná novinářka s českými a německojazyčnými médii.

Lída Rakušanová při převzetí ocenění Opus vitae v Havlíčkově Brodě

V Rádiu Svobodná Evropa pracovala Lída Rakušanová od roku 1975 jako externistka v týdenním rozhlasovém magazínu Rozhledy Slávy Volného a od února 1978 jako redaktorka v zahraniční a později ve vnitropolitické redakci se zaměřením na Československo, střední a východní Evropu, NATO a EU.
Po roce 1994, kdy došlo k ukončení činnosti české redakce Svobodné Evropy v Mnichově, pokračovala Lída Rakušanová v externí spolupráci s českým vysíláním RFE v Praze a s Českou televizí a Českým rozhlasem, spolupracovala také pod jménem Ludmila Rakusan jako korespondentka ze střední Evropy pro periodika v německojazyčných zemích. Je členkou Asociace evropských novinářů a za svou novinářskou činnost získala řadu ocenění, tím posledním je Cena Opus vitae Nadace Český literární fond za špičkovou novinářskou práci a prosazování hodnot svobody a demokracie před rokem 1989 i po něm. Je take autorkou řady knih, které vyšly v České republice i v zahraničí.

Debatu obou dam, která začíná v úterý 22. srpna od 19.00 v klubu Oko na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě povede novinář Jindřich Šídlo. Vstup na akci je stejně jako všechny ostatní pro veřejnost zdarma.

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek