AktualityNové vydání knihy Josefa Kalvody s podporou letní školy

21. září 2022

Nové vydání knihy Josefa Kalvody s podporou letní školy

V září letošního roku vyšel první svazek druhého rozšířeného českého vydání knihy politologa a historika Josefa Kalvody, rodáka z Malče u Chotěboře, Sovětizace Československa, kterou podpořila letní žurnalistická škola. V příštím roce se uskuteční v Chotěboři první ročník její mladší sestry pod názvem Podzimní škola Josefa Kalvody.

Jde o doplněné vydání Kalvodovy knihy, původně vydané v angličtině pod názvem Czechoslovakia´s Role in Soviet Strategy (Role Československa v sovětské strategii, 1978, 1980), která se prvního českého vydání dočkala v roce 1999 v nakladatelství Dílo Kladno. To se díky usilovné práci historika Jana Cholínského věnuje především Kalvodově tvorbě. Jan Cholínský také vydal v roce 2002 jeho životopis Poutník Josef Kalvoda a na základě studia Kalvodova díla v roce 2019 i knihu Mnichovská zrada, nebo pražský krach? s podtitulem Nečasova mise a rozpad Československa v září 1938.

Zájemci mohou v kladenském nakladatelství získal i stěžejní Kalvodovu práci Geneze Československa, která je o dvě třetiny zkráceným textem, jimž malečský rodák popsal postupný vznik Československa od počátku první světové války do jeho prvních let.
Nové vydání knihy Sovětizace Československa, svazek první, nabízí čtenářům nejen starší Kalvodův text, ale také ukázky zdrojové literatury, z níž autor vychází, což činí čtení zajímavějším. Ještě v letošním roce by měl vyjít druhý svazek, který přináší Kalvodovy publikované i nepublikované články, které se k tématu váží, včetně recenzí a reakcí různých autorů na jeho tvorbu.
Na více než tisíci stránkách tak najde milovník historie poměrně detailní popis a výklad toho, jak se Československo kvůli politice jeho prvních vedoucích osobností dostalo postupně do sféry vlivu Sovětů a jaké to mělo dopady. Vše velmi precizně zargumentované a doložené historickými prameny a odkazy, které získal Josef Kalvoda studiem archivních materiálů ve vládním americkém archivu i v dalších archivem celého světa. To činí jeho práci unikátní.
Pořadatelé letní žurnalistické školy se na novém vydání podíleli jazykovými korekturami.

V příštím roce by se v Malči a Chotěboři měla uskutečnit v pátek 12. a v sobotu 13. května mezinárodní konference věnovaná dílu a životu Josefa Kalvody a během říjnových školních prázdnin pak od středy 25. do neděle 29. října první ročník Podzimní školy Josefa Kalvody pro zájemce o historii a politologii.

S tvorbou Josefa Kalvody se budou moct setkat zájemci také na letošním Podzimním knižním veletrhu v tiskovém středisku, které budou absolventi letní školy opět zajišťovat.

Blog

Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život

Už odmalička jsem toužila psát a se slovy mi to docela šlo, proto jsem se rozhodla jet na LŽŠ, kde s…

Publikováno 24. 4. 2024

Celý článek