AktualityNovinář a historik Jan Urban posílí debatu o roku 1918

22. květen 2018

Novinář a historik Jan Urban posílí debatu o roku 1918

Novinář, historik a signatář Charty 77, Jan Urban, bude třetím hostem debaty nazvané Rozpad Rakousko-Uherska a vznik Československa – výhra, nebo prohra?, která se uskuteční v pondělí 20. srpna od 19.00 v divadelním sále AZ Centra Havlíčkův Brod v rámci čtrnáctého ročníku letní školy.

Autor nových pohledů na českou historii působí také jako pedagog, byl také spoluzakladatelem, lídrem a mluvčím Občanského fóra. 
Absolvoval filosofii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Do roku 1989 pracoval jako středoškolský učitel a v dělnických profesích, po roce 1987 přispíval do ilegálních Lidových novin. V letech 1988–1989 se podílel na činnosti klubu reformních komunistů Obroda. V roce 1988 spoluzakládal Východoevropskou informační agenturu. V období 1989–1990 se angažoval v Občanském fóru, jehož se stal mluvčím a lídrem pro první svobodné parlamentní volby konané v červnu 1990. Z politického života odešel den po oznámení jejich výsledků, kdy bylo zřejmé, že Komunistická strana Československa byla poražena.
Působil jako zpravodaj během války v Bosně a Hercegoviné, působil také jako člen Mezinárodní nezávislé komise pro Kosovo. O kosovském konfliktu natočil dokumentární film. Přednášel na University of New York in Prague, do roku 2003 pracoval jako komentátor Českého rozhlasu 6.

V současnosti působí jako člen správní rady watchdog organizace Kverulant.org. Je autorem tří knih a divadelní hry.

Foto: Jan Urban v roce 2016, wikipedia.org, autor: Jindřich Nosek

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek