AktualityO srozumitelnosti unijních rozhodnutí a schopnosti je vysvětlit

6. červenec 2022

O srozumitelnosti unijních rozhodnutí a schopnosti je vysvětlit

V pátek 19. srpna se od 19.00 v klubu Oko uskuteční poslední debata letošního osmnáctého ročníku letní školy nazvaná Umíme to vysvětlit, aneb Srozumitelnost agendy Evropské unie pro její obyvatele?

Hosty jsou rakouský novinář z deníku Der Standart Andras Szigetvari, Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení ZEK v Praze, Danuše Nerudová, ekonomka, diskusi moderuje Filip Nerad, vedoucí zahraničního zpravodajství Českého rozhlasu Radiožurnál.

András Szigetvari je ekonomický redaktor a politolog, absolvent práv na univerzitách ve Vídni a Paříži. Zabývá se daňovou a měnovou politikou, otázkami mezinárodního obchodu a evropskou politikou. Narodil se v Maďarsku, opakovaně získal praxi v zahraničí, mimo jiné několik týdnů pracoval pro Oakland Tribune v Kalifornii.

Magdaléna Frouzová
, bývalá novinářka, nyní tisková mluvčí Evropské komise v ČR. Pracovala v týmu bývalého předsedy Evropské komise J. M. Barrosa a v kabinetu českého eurokomisaře Vladimíra Špidly. Napsala několik knih mimo jiné o ženách v islámských zemích. Žila a pracovala v Německu, Egyptě, Belgii, procestovala Asii a Blízký východ.

Magdalena Frouzová

Danuše Nerudová
, ekonomka a do konce ledna 2022 rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Od ledna 2018 byla předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, dlouhodobě udržitelnému důchodovému systému a jeho financování. V dubnu 2020 spolu s dalšími ekonomy založila občanskou iniciativu KoroNERV-20. Ve své vědecké práci se specializuje na problematiku daní a jejich harmonizaci s Evropskou unií, ale také otázkám rovného postavení mužů a žen.

Filip Nerad, vedoucí zahraniční redakce a analytik Český rozhlas, původním vzděláním historik, který novinářské zkušenosti nabíral v České tiskové kanceláři a působil jako zpravodaj v Německu. V Českém rozhlase je od roku 2015, nejprve jako zpravodaj v Bruselu a zemích Beneluxu, po návratu do Prahy jako zahraničněpolitický analytik se zaměřením na dění v Evropské unii a NATO. Na dobu českého předsednictví v EU si přibral také práci editora a spoluautora podcastu Bruselské chlebíčky.

Blog

Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život

Už odmalička jsem toužila psát a se slovy mi to docela šlo, proto jsem se rozhodla jet na LŽŠ, kde s…

Publikováno 24. 4. 2024

Celý článek