AktualityO srozumitelnosti unijních rozhodnutí a schopnosti je vysvětlit

6. červenec 2022

O srozumitelnosti unijních rozhodnutí a schopnosti je vysvětlit

V pátek 19. srpna se od 19.00 v klubu Oko uskuteční poslední debata letošního osmnáctého ročníku letní školy nazvaná Umíme to vysvětlit, aneb Srozumitelnost agendy Evropské unie pro její obyvatele?

Hosty jsou rakouský novinář z deníku Der Standart Andras Szigetvari, Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení ZEK v Praze, Danuše Nerudová, ekonomka, diskusi moderuje Filip Nerad, vedoucí zahraničního zpravodajství Českého rozhlasu Radiožurnál.

András Szigetvari je ekonomický redaktor a politolog, absolvent práv na univerzitách ve Vídni a Paříži. Zabývá se daňovou a měnovou politikou, otázkami mezinárodního obchodu a evropskou politikou. Narodil se v Maďarsku, opakovaně získal praxi v zahraničí, mimo jiné několik týdnů pracoval pro Oakland Tribune v Kalifornii.

Magdaléna Frouzová
, bývalá novinářka, nyní tisková mluvčí Evropské komise v ČR. Pracovala v týmu bývalého předsedy Evropské komise J. M. Barrosa a v kabinetu českého eurokomisaře Vladimíra Špidly. Napsala několik knih mimo jiné o ženách v islámských zemích. Žila a pracovala v Německu, Egyptě, Belgii, procestovala Asii a Blízký východ.

Magdalena Frouzová

Danuše Nerudová
, ekonomka a do konce ledna 2022 rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Od ledna 2018 byla předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, dlouhodobě udržitelnému důchodovému systému a jeho financování. V dubnu 2020 spolu s dalšími ekonomy založila občanskou iniciativu KoroNERV-20. Ve své vědecké práci se specializuje na problematiku daní a jejich harmonizaci s Evropskou unií, ale také otázkám rovného postavení mužů a žen.

Filip Nerad, vedoucí zahraniční redakce a analytik Český rozhlas, původním vzděláním historik, který novinářské zkušenosti nabíral v České tiskové kanceláři a působil jako zpravodaj v Německu. V Českém rozhlase je od roku 2015, nejprve jako zpravodaj v Bruselu a zemích Beneluxu, po návratu do Prahy jako zahraničněpolitický analytik se zaměřením na dění v Evropské unii a NATO. Na dobu českého předsednictví v EU si přibral také práci editora a spoluautora podcastu Bruselské chlebíčky.

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek