AktualityOsmnáctý ročník letní školy přivítal zajímavé hosty

24. srpen 2022

Osmnáctý ročník letní školy přivítal zajímavé hosty

Dvaadvacet hostů besed a přednášek, devět moderátorů odpoledních a večerních diskusí a mnoha další novinářů a mediálních odborníků, takový je výčet osmnáctého ročníku Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kterého se v srpnu zúčastnilo necelé čtyři desítky mladých lidí z Česka, Slovenska a Ukrajiny.

„Letošní ročník paradoxně ovlivnil covid-19 nejvíc za poslední tři roky. Kvůli onemocnění nemohly přijet dva moderátorky debat. Současně se také letos nevýrazněji projevilo fakt, že někteří účastníci nepřijedou a neomluví se předem. Na druhou stranu si myslím na základě reakcí hostů a návštěvníků se opět podařilo připravit velmi kvalitní odpolední a večerní program. Také práce ve skupinách byla opět kvalitní. Samozřejmě stále máme co vylepšovat a víme, kde musíme zlepšit přípravu i komunikaci,“ komentoval osmnácté pokračování akce Milan Pilař, hlavní pořadatel školy.
Jeho slova dokládá citace z mailu, který zaslal Martin Bútora, úterní host debaty s Petrem Pithartem a Danielem Kroupou o rozpadu Československa za moderaci Jany Peroutkové z České televize: „Spomínanie s ikonami Petrom a Danielom, vďaka ktorým to nebolo nudné, báječné publikum, zvídavé, usmívavé, vděčné, vydržali vyše dve hodiny, výborná moderátorka Janka.“

Sobotní vyhodnocení opět ukázalo, co se účastníkům během pěti dnů podařilo vytvořit. „Většina jejich výstupů se objeví v regionálních nebo celoplošných médiích, takže veřejnost může posoudit, co ti, kteří se tvorbou mediálních výstupů setkali poprvé, jsou schopni během týdne naučit,“ dodává Milan Pilař.

Už nyní připravují pořadatelé program letní školy v roce 2023, která se uskuteční od 13. do 19. srpna.
„Po deseti letech, kdy jsme drželi školné na stejné úrovni dvou tisíc korun, jsme se rozhodli cenu o pět set korun navýšit na 2500 Kč. Lze předpokládat, že i strava či ubytování do příštího roku doznají změny, nicméně se stále snažíme, aby náš projekt byl dostupný pro každého.
V tuto chvíli už máme připravené dvě večerní besedy, které se za rok uskuteční. Současně pracujeme na dvou dalších projektech, které se budou týkat stého výročí narození historika a politologa Josefa Kalvody z Malče u Chotěboře. Ve druhé polovině května se v Chotěboři a Malči uskuteční mezinárodní konference a na konci října pak první ročník Podzimní školy Josefa Kalvody pro zájemce o politologii a historii. Oběma chceme jméno velkého rodáka z Vysočiny, o němž v Česku mnoho lidí neví a jeho dílo nezná, dostat do širšího povědomí,“ uzavírá Milan Pilař.

Blog

Z letní školy si odvážíte kontakty na nové přátele a budoucí kolegy

Z mých počátků na LŽŠ mám v zásobě spousty historek, kterými dodnes krmím všechny, které potkám. To,…

Publikováno 9. 1. 2024

Celý článek