AktualityProč patří části českého a moravského pohraničí mezi regiony s negativními nej

6. srpen 2021

Proč patří části českého a moravského pohraničí mezi regiony s negativními nej

Oblasti, v nichž po staletí žili spolu či vedle sebe Češi, Moravané, Slezané, Němci, Poláci, Rakušané, Židé, ale také Vitorazani či Charváti, dnes obsazují v řadě případů první příčky největší nezaměstnanosti, kriminality, nejvyššího počtu exekucí,… Debata nazvaná Česká krajina ve stínu, inspirovaná českým snímkem Krajina ve stínu, se pokusí v úterý 17. srpna od 19.00 v klubu Oko v Havlíčkově Brodě pojmenovat příčiny těchto jevů. 

Je to dáno sociálním inženýrstvím, které v malém začalo krátce po vzniku Československa a ve velkém ihned po skončení druhé světové války a pokračovalo až do šedesátých let minulého století, tedy přesuny stovek, tisíců a posléze až milionů lidí?
Chybí lidem v těchto regionech v současnosti vztah k místu, kde žijí?
Jde o dopady změny průmyslové a zemědělské výroby po obou válkách?
Dopadly na tyto regiony důsledky rozdělení světa a existence dvou totalit?
To je jen základní výčet otázek, které by měly či mohly být v diskusi zodpovězeny.

Odpovídat na ně a na další dotazy účastníků diskuse budou v úterý v klubu Oko Andreas Wiedemann, německý historik, který mimo jiné vydal knížku Pojď s námi budovat pohraničí!, Petr Hlaváček, český historik, který se v Sudetech narodil a jejich dějinami a současností zabývá. Oba historiky doplní ekonom Štěpán Mikula, který se problematice věnuje po stránce ekonomické. Debatu bude moderovat redaktorka České televize a moderátorka Událostí Jana Peroutková.

Blog

LŽŠ 2015 a můj profesní obrat

Gerojš, švenk, synchron, háelpéčko, JPZ, handka… pojmy, které jsem dřív neznala. Nebyl taky důvod. U…

Publikováno 2. 6. 2023

Celý článek