AktualityProč patří části českého a moravského pohraničí mezi regiony s negativními nej

6. srpen 2021

Proč patří části českého a moravského pohraničí mezi regiony s negativními nej

Oblasti, v nichž po staletí žili spolu či vedle sebe Češi, Moravané, Slezané, Němci, Poláci, Rakušané, Židé, ale také Vitorazani či Charváti, dnes obsazují v řadě případů první příčky největší nezaměstnanosti, kriminality, nejvyššího počtu exekucí,… Debata nazvaná Česká krajina ve stínu, inspirovaná českým snímkem Krajina ve stínu, se pokusí v úterý 17. srpna od 19.00 v klubu Oko v Havlíčkově Brodě pojmenovat příčiny těchto jevů. 

Je to dáno sociálním inženýrstvím, které v malém začalo krátce po vzniku Československa a ve velkém ihned po skončení druhé světové války a pokračovalo až do šedesátých let minulého století, tedy přesuny stovek, tisíců a posléze až milionů lidí?
Chybí lidem v těchto regionech v současnosti vztah k místu, kde žijí?
Jde o dopady změny průmyslové a zemědělské výroby po obou válkách?
Dopadly na tyto regiony důsledky rozdělení světa a existence dvou totalit?
To je jen základní výčet otázek, které by měly či mohly být v diskusi zodpovězeny.

Odpovídat na ně a na další dotazy účastníků diskuse budou v úterý v klubu Oko Andreas Wiedemann, německý historik, který mimo jiné vydal knížku Pojď s námi budovat pohraničí!, Petr Hlaváček, český historik, který se v Sudetech narodil a jejich dějinami a současností zabývá. Oba historiky doplní ekonom Štěpán Mikula, který se problematice věnuje po stránce ekonomické. Debatu bude moderovat redaktorka České televize a moderátorka Událostí Jana Peroutková.

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek