AktualityProjekt Czuli barbarzyncy - Festival Kultury Czeskiej představil letní školu

30. říjen 2016

Projekt Czuli barbarzyncy - Festival Kultury Czeskiej představil letní školu

Na pozvání Doroty Siwor, jedné z pořadatelek Festivalu Kultury Czeskiej - Czuli barbarzyncy (Něžní barbaři), přijel Milan Pilař do Bielska-Bialej, aby představil šesti desítkám mladých Poláků projekt Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského a některá témata, jimiž se akce zabývá. 

„Měl jsem možnost se zúčastnit besedy s Mariuszem Suroszem, polským novinářem a spisovatelem, který byl před lety také v Brodě. Před čtyřmi desítkami zájemců debatoval o své knize Ach, ty Češky, která příští rok vyjde také v češtině, a také o vztahu Čechů a Poláků. Bylo velmi příjemné, že jsem v mnoha ohledech mohl na něho další den navázat. Myslím, že má cesta nebyla zbytečná, protože čtyři zájemkyně o účasti na škole budou přemýšlet, navíc se podařilo najít další kontakty pro prezentaci projektu v Polsku,“ uvedl Milan Pilař ze společnosti Centrum Vysočina, o. p. s.  

Samotný festival prezentuje české spisovatele, filmaře, novináře. Letos se ho účastní spisovatelka Radka Denemarková, redaktor ČT Miroslav Karas, polský bohemista Aleksander Kaczorowski a spisovatelka Petra Hůlová. „Musím říct, že zájem Poláků o Česko a jeho kutturu, film a literaturu, je nesrovnatelně větší než zájem nás o Polsko a polskou kulturu. Současně se mnozí velmi intenzivně zajímají o to, jak vypadají vztahy obou zemí a jaké stereotypy tyto vztahy komplikují,“ dodal Milan Pilař.

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek