AktualityPrvní den LŽŠ 2017 promítne film o migraci. Naváže debata s cizinci

24. červenec 2017

První den LŽŠ 2017 promítne film o migraci. Naváže debata s cizinci

Dokumentární snímek z dílny portugalsko-italského režisérského dua následovaný diskuzí na téma života cizinců v Česku. Takový bude program prvního večera 13. ročníku Letní žurnalistické školy v pondělí 14. srpna 2017.

Česká republika se za poslední roky stává domovem pro stále větší počet lidí ze zahraničí. Ať už se do tuzemska stěhují za prací, za rodinou, za lepším životem. I proto jsme se rozhodli toto „horké“ téma na letošní novinářské škole nevynechat.

Hned v pondělí od 18.30 budou mít jak studenti LŽŠ, tak veřejnost, možnost v divadelním sále havlíčkobrodského AZ Centra volného času zhlédnout pozoruhodný dokument CZizincII, natočený v roce 2016 v Brně.

Za jeho vznikem stojí dva režiséři, sami pocházející z ciziny a žijící dlouhodobě v Česku: Portugalec António Pedro Nobre a Ital Emanuele Ruggiero. Jejich dokumentární snímek zachycuje migraci v Česku ode dne sovětské invaze až dodnes. Formou rozhovorů přibližuje pocity a zkušenosti cizinců, kteří v České republice žijí nebo žili, ale i těch, kteří zemi opustili.

„Všichni hrdinové jsou skutečné osoby. Snažili jsme se vybrat mnoho rozdílných osob odlišných národů, etnických skupin, profesí a sociálního zázemí. Kanadského profesora, španělského iluzionistů nebo íránského muzikanta. Naším cílem je propagovat multikulturalismus v České republice, tedy v zemi, která se po staletí setkává se sdílením tradic a míšením kultur,“ podotýká k jednomu ze svých nejnovějších uměleckých počinů António Pedro Nobre. Více o osmdesátiminutovém filmu můžete najít na oficiální facebookové stránce

Po promítání odstartuje debata, které se zúčastní jak autoři dokumentu, tak dva další cizinci, trvale přestěhovaní do České republiky, konkrétně do moravské metropole: Mansoor Azeem z Pákistánu a Omoruan Alchemian Oi zvaný „Lucky“, jehož rodnou vlastí je Nigérie. Moderátorské role se zhostí Pavel Vondra z Českého rozhlasu Plus.

Dokument CZizincII je opatřen českými titulky. Navazující debata se uskuteční v češtině.

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek