AktualityŘíjnová konference připomene osobnost Karla Havlíčka Borovského

1. říjen 2021

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod pořádá v úterý 26. října ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Centrum Vysočina a s podporou Akademie věd ČR a Kraje Vysočina konferenci nazvanou Havlíčku, Havle! Koná se při příležitosti 200. výročí narození a 165. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského.

První dva bloky konference jsou určené ve velkém sále Staré radnice v Havlíčkově Brodě od 9.00 a 12.15 žákům vyšších ročníků základních škol, studentům středních škol a jejich učitelům.
V prvním bloku nazvaném Jak prezentujeme postavu Karla Havlíčka a jeho dílo dnes? Budou debatovat Magdalena Pokorná, Adam Drda a Aleš Říman o prezentaci Karla Havlíčka Borovského na školách, zobrazení ve filmu, literatuře či dokumentu, o novinářském vzoru, ale také o tom, máme číst Havlíčka a jak a zda interpretujeme Havlíčka správně?

Druhý blok nazvaný Význam Karla Havlíčka (a jeho proměny v průběhu času) zahájí ve 12.15 dvojice Michal Stehlík a Martin Groman úvodním podcastem z cyklu Přepište dějiny originálně připraveným pro konferenci. Následně se oba zapojí do diskuse s Milenou Lenderovou a Petrem Hlaváčkem. Debatovit by měli o tom, zda střetu Havlíčka pravého a Havlíčka potřebného, o vztahu Havlíčka a Masaryka, vydávání korespondence a Havlíčkova díla dnes a v minulosti, Havlíčkovu životu a životopisu, Havlíčkově podobě, osud Zdenky Havlíčkové coby živoucí památky na Karla Havlíčka.

Na oba bloky pro školy naváže večerní blok nazvaný Karel Havlíček v našich životech, který je otevřený pro všechny zájemce.
Od 18.00 budou ve velkém sále Staré radnice diskutovat Magdalena Pokorná, Milena Lenderová a Adam Drda. V průběhu večera vystoupí muzikolog Viktor Velek se studenty-hudebníky a zazní havlíčkovské písně a písně v havlíčkovském duchu.

Blog

Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život

Už odmalička jsem toužila psát a se slovy mi to docela šlo, proto jsem se rozhodla jet na LŽŠ, kde s…

Publikováno 24. 4. 2024

Celý článek