AktualityTak blízcí, a přeci tak vzdálení Češi a Rakušané

24. březen 2014

Tak blízcí, a přeci tak vzdálení Češi a Rakušané

Historik David Kovařík a etnoložka Sandra Kreisslová ze sdružení Conditio humana představí v rámci na desátém ročníku letní školy své prezentace nazvané „Tak blízcí, a přeci tak vzdálení“. Češi a Rakušané ve výsledcích přeshraničního výzkumu výsledky nedávno skončeného rakousko-českého projektu „Stories: příběhy na hranici“, který dokumentoval vývoj pohraničních regionů v jižních Čechách a rakouském Waldviertelu v období let 1945 až 1989.

„Těžištěm projektu byl srovnávací výzkum ve vybraných mikroregionech na obou stranách hranice, přiblížení osudů zdejších obyvatel na pozadí významných historických událostí i jejich každodenního života. Předložené závěry tohoto projektu, stejně jako zkušenosti jeho řešitelů při realizaci výzkumu mohou posloužit jako příspěvek k diskuzi o česko-rakouských vztazích, významu státní hranice v životě obyvatel obou států a možnostech přeshraniční spolupráce mezi Čechy a Rakušany,“ přiblížil David Kovářík, který se akce účastnil v minulosti se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou. Ta díky jeho inspiraci a pomoci napsala fiktivní příběh Vyznání Gerty Schnirch o pochodu brněnských Němců do Pohořelic a na rakouské hranice v závěru druhé světové války.

Blog

Léto bez LŽS si už ani neumím představit

Na začátek je asi dobré zmínit, že nejsem typický účastník LŽS. Orientuje se totiž primárně na stude…

Publikováno 2. 5. 2021

Celý článek