AktualityTak blízcí, a přeci tak vzdálení Češi a Rakušané

24. březen 2014

Tak blízcí, a přeci tak vzdálení Češi a Rakušané

Historik David Kovařík a etnoložka Sandra Kreisslová ze sdružení Conditio humana představí v rámci na desátém ročníku letní školy své prezentace nazvané „Tak blízcí, a přeci tak vzdálení“. Češi a Rakušané ve výsledcích přeshraničního výzkumu výsledky nedávno skončeného rakousko-českého projektu „Stories: příběhy na hranici“, který dokumentoval vývoj pohraničních regionů v jižních Čechách a rakouském Waldviertelu v období let 1945 až 1989.

„Těžištěm projektu byl srovnávací výzkum ve vybraných mikroregionech na obou stranách hranice, přiblížení osudů zdejších obyvatel na pozadí významných historických událostí i jejich každodenního života. Předložené závěry tohoto projektu, stejně jako zkušenosti jeho řešitelů při realizaci výzkumu mohou posloužit jako příspěvek k diskuzi o česko-rakouských vztazích, významu státní hranice v životě obyvatel obou států a možnostech přeshraniční spolupráce mezi Čechy a Rakušany,“ přiblížil David Kovářík, který se akce účastnil v minulosti se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou. Ta díky jeho inspiraci a pomoci napsala fiktivní příběh Vyznání Gerty Schnirch o pochodu brněnských Němců do Pohořelic a na rakouské hranice v závěru druhé světové války.

Blog

Není to jen ledajaká letní škola, ale zážitek na celý život

Už odmalička jsem toužila psát a se slovy mi to docela šlo, proto jsem se rozhodla jet na LŽŠ, kde s…

Publikováno 24. 4. 2024

Celý článek