AktualityV Brodě se uskuteční už dvanáctá letní žurnalistická škola

3. srpen 2016

V Brodě se uskuteční už dvanáctá letní žurnalistická škola

Na pět desítek mladých lidí ze čtyř zemí Evropy přijede v neděli 14. srpna do Havlíčkova Brodu, aby se týden věnovalo žurnalistice, ale také historii a kultuře střední Evropy. Právě ta je dlouhodobým hlavní tématem letního setkávání na Vysočině. Vedle prakticko-teoretických aktivit, kterým se účastníci letní školy budou věnovat dopoledne, je součástí týdenní akce série přednášek a debat předních českých a evropských žurnalistů a odborníků nejen na média.

V pondělí 15. srpna vystoupí odpoledne ve velkém sále Staré radnice s přednáškou Od Big Data ke Smart Data aneb co přináší Media Intelligence generální ředitelka skupiny Newton Media Petra Mašínová, večer čeká účastníky, ale zájemce z řad veřejnosti Večer s Českou televizí nazvaný Jak lidé věří serverům (zpravodajským a "zpravodajským"), debatovat budou Marek Wollner, novinář z Česká televize, a Michael Romancov, politolog UK Praha.

V úterý 16. srpna připravily program think-tank Evropské hodnoty a Iniciativa pro evropské hodnoty. V odpoledním workshopu Jak funguje prokremelská dezinformační kampaň a jak jí čelit? se představí Roman Máca z Kremlin Watch, Ondřej Kundra z Respektu a Jakub Janda, večer pak v diskusi Jak v Česku ubránit liberální demokracii? Petr Kolář z Iniciativy pro evropské hodnoty a Daniel Anýž, redaktor Newsweeku.

Ve středu 17. srpna si připomeneme výročí narození posledního rakouského císaře a českého krále Karla I., který se narodil před 129 lety, odpoledne vystoupí s přednáškou Habsburkové a myšlenka evropanství německá novinářka a znalkyně rodové historie Habsburků Eva Demmerle. Od 19.00 pak naváže debata nazvaná Večer s Václavem Havlem, novinářka Pavlína Kvapilová bude moderovat diskusi polského bohemisty Aleksandera Kaczorowského, spisovatele a překladatele Michaele Žantovského a Štefan Hríb ze slovenského týdeníku Týžden.

Ve čtvrtek 18. srpna od 15.30 představí Migrační a uprchlickou krizi v evropských souvislostech Karolína Kottová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice, od 19.00 pokračuje program dalším Večerem s Českou televizí, tentokrát na téma Americké volby bude diskutovat diplomat James P. Merz z Velvyslanectví USA v Praze a Michal Kubal, novinář z České televize.

Veřejný program pak uzavře v pátek 19. srpna od 19.00 debata s Pavlou Holcovou z Českého centra pro investigativní žurnalistiku. Pro účastníky ale celý týden vyvrcholí sobotním společným vyhodnocení práce jednotlivých skupin. 

Blog

Z absolventů novináři pražských redakcí – Eliška Nová a Lukáš Kubát. Jsou kolegové, přátelé a přijedou znovu na Letní žurnalistickou školu

Ve druhém Clubhouse LŽŠtalku si členky našeho organizačního týmu Lucie Pátková a Eva Fruhwirtová pov…

Publikováno 8. 7. 2021

Celý článek