AktualityLetní žurnalistická škola promění Havlíčkův Brod v centrum žurnalistiky i společenských témat

26. červenec 2023

Letní žurnalistická škola promění Havlíčkův Brod v centrum žurnalistiky i společenských témat

Každý rok se do Havlíčkova Brodu ve druhé polovině srpna sjíždějí studenti z České republiky, Slovenska i Ukrajiny a dalších zemí na intenzivní týdenní kurz. Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského se letos uskuteční v termínu od 13.–19. srpna už po devatenácté.

Organizátoři slibují účastníkům nabitý dopolední program plný praxe, osobních setkání a debat s významnými osobnostmi novinářské, marketingové i společenské scény. Odpolední a večerní debaty, které mohou navštívit zájemci z širokého okolí zdarma, se pak budou odehrávat v klubu Oko na Smetanově náměstí.

Přijedou profesionálové ve svých oborech

YouTuber a influencer Kovy, Barbora Kroužková nebo Martin Řezníček z České televize, Renáta Kalenská z Deníku N, Jan Pokorný z Českého rozhlasu nebo Terezie Tománková ze CNN Prima News. Ti a mnoho dalších hostů nejen z novinářského světa budou diskutovat a sdílet své zkušenosti na odpoledních a večerních debatách v klubu OKO na Smetanově náměstí.

„Dojde i na další současná témata – o budoucnosti Ruska bude debatovat novinář Rádia Svobodná Evropa Jaroslav Šimov spolu s ruským novinářem a spisovatelem Sergejem Medveděvem a Liborem Dvořákem z Českého rozhlasu Plus,“ uvedl ředitel školy a její spoluzakladatel Milan Pilař z obecně prospěšné společnosti Centrum Vysočina. Další z večerů nese název Dokáže střední Evropa znovu věřit faktům? s Pavlem Havlíčkem a Nikoletou Nemečkayovou z Asociace pro mezinárodní otázky a Matejem Kandríkem, ředitelem ADAPT Institute.

Všechna témata a jejich hosty najdete na plakátu s přehledem odpoledních a večerních debat na webu projektu www.letnizurnalistickaskola.cz.

Zkušenosti z praxe a příprava vlastních reportáží

Jak napsat dobrou reportáž a udělat skvělý rozhovor? Co je to v mediální branži otvírák a kraťas? Co je to klikatelný titulek a proč je dobré používat mezititulky? Na všechny tyto otázky a řadu dalších získají studenti letní školy v týdnu nabitém informacemi odpovědi.

Především si na vlastní kůži vyzkouší, jaká je práce novináře v tisku, v online médiích, co obnáší práce reportéra televize a rádia. A také se naučí pracovat s fotografiemi, psát tiskové zprávy a zkusí si v týmu vytvořit funkční marketingovou strategii. To vše pod vedení profesionálů z praxe. „Studenti si mohou vybrat z šesti oblastí, kterým se chtějí věnovat a ve kterých se chtějí zlepšovat. Podle toho jsou rozděleni do skupin – Tisk (noviny, Nová média (digitální média), Rádio, Televize, PR a marketing a Fotografie. Dopoledne se věnují práci na svých projektech, odpoledne absolvují setkání s novináři, influencery a marketéry a večer se účastní debat s významnými hosty z České republiky i ze zahraničí,“ přibližuje Pavla Petrů, členka organizačního týmu.

Letošní ročník se bude věnovat vývoji a změnám ve společnosti v souvislosti s 30letým výročím vzniku České republiky. „Pozornost zaměříme na Českou televizi, která letos vysílá už sedmdesátým rokem. Díky spolupráci s Českým rozhlasem nahlédnou studenti také pod pokličku této instituce. Ta je tu s námi rovných sto let,“ doplnil Milan Pilař.

Obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina přichází pro letošní rok s novým projektem věnovaným historii a politologii. Bližší informace o Podzimní škole Josef Kalvody najdou zájemci na www.psjk.cz.

Partnerem akce je Kraj Vysočina.

Blog

Letní žurnalistická škola je galerie nejen světa médií

Zajímá vás zákulisí médií? Chcete si vyzkoušet, jaké to je být novinářem? Chcete natáčet, fotit nebo…

Publikováno 1. 12. 2023

Celý článek